Judas Priest 1971’de kurulan İngiliz heavy metal grubudur. Lakapları ise Metal Tanrıları ‘dır. Al Atkins’in vokalist olarak yer aldığı kuruluş kadrosundan bugün sadece Ian Hill gruptadır. 1973 yılında Rob Halford’un Al Atkins’in yerini alışı ve 1974 yılında Glenn Tipton’ın gruba dahil oluşuyla kadro günümüzdeki halini almıştır: Rob Halford (vokal), K.K. Downing (gitar), Ian Hill (bas), Glenn Tipton (gitar) ve Scott Travis (davul).
    Metal Tanrılarının, 1990 yılında çıkardıkları Painkiller albümünden sonra, 1992 yılında Rob Halford gruptan ayrılmış ve onun yerine Ripper Owens geçmiştir. Ripper’ın kendi yorumunu kattığı şarkılar her ne kadar belli bir kesimi memnun etse de Halford hayranları bu değişikliği iyi karşılamamıştır. Diğer albümlere göre daha küçük bir İngiliz plak şirketi ile yapılan anlaşma ile 1997 yılında “Jugulator” albümü çıkmıştır. Ripper’ın etkileyici ve Halford’a göre daha yoğun vokali olmasına karşın, grubun ilk vokalini arayan kesim fazladır. Ripper Owens, gruba uyum sağlayamayarak gruptan ayrılmıştır. Owens’in, Judas Priest şarkıları çalan bir fan grubundan, hayranı olduğu grubun “frontman”i olması Rockstar adlı filme esin kaynağı olmuştur. Filmde yaratılan kurgusal grup, bazı metal ve Judas Priest fanları tarafından kült konumuna yükseltilmiştir.
    Rob Halford’un kadroya geri dönüşüyle, 2005’te, Angel Of Retribution albümünü yayınlamıştır. Grup, Ripper Owens yıllarının ardından, Painkiller’a yakın bir albüm çıkartarak büyük başarı sağlamıştır. Grup aynı kadroyla 2008 yılında da 23 şarkıdan oluşan Nostradamus adlı albümü piyasaya sürmüştür ve albümle aynı adı taşıyan parça hayranları tarafından çok sevilmiştir.
    Grup, Türkiye’deki ilk konserini 13 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul Turkcell Kuruçeşme Arena’da vermiştir. Grup 2011 Yazında Türkiye’ye Epitaph turnesiyle uğrayacağını ve bu turnenin son turneleri olduğunu açıkladı. Ardından grubun gitaristi K.K. Downing gruptan ayrılmıştır ve turneye katılmayacağını açıklamıştır.

    Share.
    Leave A Reply