Gülseren Yıldırım Kimdir

Gülseren Yıldırım (d. 1973, İstanbul), Türk-Fransız şarkıcı. 1980 yılında ailesiyle birlikte Paris’e yerleşti. Müziğe, şarkı söylemeye ve darbuka çalmaya ilgi duyan Gülseren, Paris’te Türkoloji bölümünü okurken aynı zamanda da Konservatuvar ‘Hector Berlioz’ da lirik şan eğitimi alarak müzik çalışmalarına akademik bir yön vermiştir. Okul döneminden başlayarak çeşitli müzik grupları ile çalışmış ve bugüne kadar pek çok konser ve turnelerde solist olarak yer almıştır. 1998 de solo sahne tecrübesi ise ünlü Fransız Jazz Klübü ‘Les Trois Mailletz’ de başlamıştır. Zaman içinde Fransa’da ve diğer Avrupa ülkelerinde, kendi orkestrasıyla sahne almaya başlamış ve sayısız konserler vermiştir. Kendi besteleri dışında pek çok dilde de (Türkçe, Fransızca, İspanyolca, Rumence, Yugoslavca, Ermenice, Arapça, Macarca, Yunanca) şarkılar söylüyor.

Gülseren, kendi adini taşıyan ilk solo albümünü 2001 yılında çıkardığında Fransa’nın ünlü FNAC mağazaları tarafından “en iyi self-production” olarak seçilmiştir. Bunun dışında 5 farklı albümü daha vardır, bu siteden bilgi alabilirsiniz.
2001 yılında yönetmenliğini Meral Uslu’nun yaptığı, Hollanda yapımı “Roos ve Rana” adlı filmde rol almış ve filmin müziklerini müzisyen ve besteci olan eşi Luis ile beraber bestelemişlerdir.
2005 yılında TRT’nin açtığı 50. Eurovision Şarkı Yarışmasının Ulusal elemelerinde “Rimi Rimi Ley” ile 1. olmuştur.Büyükfinalde ise 13 olmuştur. Yarışmadan sonra Türkiye’ye yerleşen ve müzik çalışmalarını hızlandıran Gülseren, uluslararası sahne almaya devam ediyor. Kendi bestelerinden oluşan yeni albümünü tamamlamaktadır.

Yanıt bırak

Copyright © 2014 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik
createCookie('reklamGelirVisitedPreviously2', 'reklamGelirVisitedPreviously2', 1); }