16 Temmuz 1966’da İzmir’de doğdu. Zaza ve Kürt kökenlidir. Annesinin adı Altun Tilbe ve babasının adı Ali Tilbe’dir. 6 kız kardeşten en küçüğü olan Yıldız Tilbe, Mustafa Rahmi Balabana Lisesi’nde okudu. Bunun ardından bir evlilik gerçekleştirdi ve bu evliliğin sonunda Sezen adında bir kızı oldu. Kocasını terk ederek ailesine ve kızına bakmak için şarkı söylemeye başladı.

  Gece kulüplerinde şarkı söyleyerek ilk beste çalışmalarının adımlarını atmış oldu. Bir akşam, kulübe gelen Sezen Aksu ile tanıştı, arından İstanbul’a geldi ve vokalist oldu.

  Bir süre İstanbul’da barlarda çalıştı ve Aydın Oskay’la anlaşarak, müzik piyasasına ısınmak için Delikanlım şarkısı ve aynı adı taşıyan albümle iş hayatına başladı.

  İlk videosunu Cenk Torun ile oynadığı “Delikanlım” şarkısıyla çekti. Sonraki albümlerinde başarıyla giriş yapmış olmasına rağmen, ilk albümünde kazandığı popülerliği yakalayamadı. Yaşadığı her kötü olaydan ders aldığını ve müzikle ilgili her şeyin kendisine büyük mutluluk getirdiğini belirten Yıldız Tilbe, amacının en iyi isimlerden biri olmak istediğini belirtmektedir.

  Tarkan ve Deniz Seki gibi birçok ünlü şarkıcıya şarkı söyleyen Tilbe, müzik pazarının zirvesinde olmasına rağmen, bir şekilde farklı olmayı başararak eşsiz bir yer ve denge elde etti. Toplumun farklı kesimleri tarafından çok sevildiği gerçeğini düşünmek gerekir.

  Share.
  Leave A Reply