TV on the Radio (Genelde TVOTR olarak kısaltılır), 2001’de kurulmuş New York’lu deneysel rock grubu. Müzikleri post-punk’tan soul’a, shoegaze’den elektronik müziğe farklı türleri içinde barındırır. Grup, çıkış EP’leri Young Liars’ın (2003) da içinde bulunduğu pek çok EP ve üç albüm yayınladı. İlk albümleri 2004 yılında çıkan Desperate Youth, Blood Thirsty Babes idi. İkinci albümleri tanınmaları ve popüler olmalarını sağlayan 2006 yılında çıkardıkları Return to Cookie Mountain oldu. Bu albüm Rolling Stone Dergisi tarafından senenin en iyi dördüncü albümü seçildi. Aynı yıl, Spin Dergisi ise grubu 2006’nın en iyisi seçti. TVOTR’nun üçüncü albümleri Dear Science’ın satışı ise 23 Eylül 2008’de başladı.
  TV on the Radio’da şu isimler yer alır: Vokalde Tunde Adebimpe, gitar ve klavyede David Andrew Sitek, gitar ve vokalde Kyp Malone, davulda Jaleel Bunton ve bas gitarda Gerard Smith. Gruba katkıda bulunan isimler arasında Celebration grubundan Katrina Ford (vokal), Blonde Redhead’den Kazu Makino (vokal), Antibalas’tan Martin Perna (flüt ve saksafon), David Bowie (vokal) ve Yeah Yeah Yeahs’ten Nick Zinner (gitar) yer alır.

  Grubun ilk albümü OK Calculator’ın ismini grubun kurucuları olan Adebimpe ve Sitek, Radiohead’in OK Computer albümlerinden etkilenerek koydular. Bu albüm, daha sonraki çalışmalarından, içinde barındırdığı elektronik, hip hop ve turntablism öğeleriyle ayrıldı. 2003 yılında, gruba Kyp Malone’un katılmasının ardından Young Liars EP’sini yayınladılar. Büyük beğeni kazanan çalışma iyi eleştiriler aldı. 2004 yılında ise ilk albümleri Desperate Youth, Blood Thirsty Babes’i çıkarttılar ve bu albümle 2004 yılının Shortlist Müzik Ödülü’nü kazandılar. 2004’ün sonlarına doğru ise New Health Rock EP’sini yayınladılar.
  İkinci albümleri Return to Cookie Mountain’a pek çok misafir sanatçı destek verdi. Bu sanatçıların arasında Celebration, Dragons of Zynth, Antibalas’tan Martin Perna ve Stuart Bogie, Blonde Redhead, Nick Zinner ve David Bowie de vardı. Albüm pek çok olumlu eleştiri aldı. Spin Dergisi, albümü 2006 yılının albümü seçti.[1]
  Grubun kurucu üyelerinden David Andrew Sitek, Yeah Yeah Yeahs, Celebration, Liars gibi grupların ve Scarlett Johansson’ın albümlerinin yapımcılığını üstlendi. StayGold isimli kendi stüdyosunu kurduktan sonra, Sitek Dragons of Zynth’in ilk uzun çalarlarının yapımına katkıda bulundu. Ayrıca Massive Attack ve The Longcut’a destek oldu.
  Tunde Adebimppe de Yeah Yeah Yeahs ile çalıştı ve Pin isimli videolarının animasyonunu hazırladı ve yapımcılığını üstlendi.[2]
  Üçüncü albümleri Dear Science Interscope’dan Eylül 2008’de yayınlandı.

  Share.
  Leave A Reply