Tülay Özer Biyografi

Tülay Özer, 10 Aralık 1946 tarihinde dört kız kardeşin (Tülay, Nilgün, Songül, Zerrin) en büyüğü olarak Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde dünyaya gelen Türk ses sanatçısı.
Asıl mesleği muhasebecilik olan sanatçı, profesyonel müzik kariyerine 1972 yılında başladı. İlk 45’liğini 1974’te “Gel Artık & Niye Çattın Kaşlarını” ismiyle çıkardı. 1975 yılı Tülay Özer için tam anlamıyla bir patlama yılı oldu ve bu yılın başlarında Kent Plak etiketiyle yayınlanan “İkimiz Bir Fidanız & Son Ümit” 45’liği ile listeleri alt üst ederek kariyerinin en büyük başarısına imza attı. Sanatçı, ilk kez sahne aldığı İzmir Fuarı’nda bu başarısı karşılığında altın plağını aldı. Bu yılın sonlarında çıkardığı ikinci hit eseri olan “Deli Etme Beni Aşk & Neden Ayrıldık” 45’liği ile 1976 yılına da damgasını vuran Tülay, bir ucu Anadolu Pop akımına diğer ucu Arabesk müziğe dayandırılan Esin Engin aranjeli şarkıları, güçlü sesi ve nefis yorumuyla birleştirerek ’70’lerin ikinci yarısında müzik piyasasında fırtına gibi eserek altın çağını yaşadı. Ağırlıklı olarak Hakkı Bulut ve Bora Ayanoğlu gibi bestecilerin Esin Engin aranjeli olan bu çizgideki şarkılarına sesiyle hayat verdi.
İlk LP’si Kent etiketi ile 1976’da yayınlandı. İkinci LP’sinin (Seven Ağlatılmaz) yine bu şirket tarafından yayınlandığı yıl olan 1978’in sonunda, bu kez bir Sezen Aksu bestesi olan “Büklüm Büklüm”ü 45’lik yaparak plak listelerinin yine fakat son kez zirvesine kuruldu.
1980’li yıllara girildiğinde Tülay’ın şöhreti artık eski ihtişamını yitirirken, kız kardeşi Zerrin Özer, Türk Pop ve Arabesk müziğinin zirvesine doğru hızlı bir yükselişe geçiyordu. Kız kardeşinin müzik piyasasına atılması için her türlü desteği veren Tülay, Zerrin ile asla bir rekabete girmediği gibi bu desteğini daima sürdürdü. Yıllarca çalıştığı Kent Plak Şirketi’nden ayrılan sanatçı, Yaşar Plak etiketiyle Pop-Arabesk tarzında yayınlanan son LP’si “Kalbimdeki Sevgili” adlı albümle umduğu başarının çok gerisinde kaldı ve müzik çalışmalarına uzun bir ara verdi.
Evlenen ve 1985 yılında Hakan adlı bir erkek çocuk annesi olan sanatçının, ’80’lerin sonları ve ’90’larda yaptığı birkaç albüm çalışması daha oldu ancak hiçbiri ses getirmedi. Tülay’ın yorumculuk bağlamında son çalışması, 2010 yılında kız kardeşi Zerrin Özer’in süpervizörlüğünde gerçekleştirilen “Her Devrin Devleri” adlı pop türündeki tribute albümde Kıraç ile gerçekleştirdikleri düette söylediği “Kolay Vazgeçmeyi Öğrendim” adlı parça olmuştur.

Yanıt bırak

Copyright © 2014 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik
createCookie('reklamGelirVisitedPreviously2', 'reklamGelirVisitedPreviously2', 1); }