1992’de Tarkan “Kıl Oldum”, “Şımarık” ve “Şıkıdım” albümleriyle Avrupa’daki müzik listelerine İngilizce parçalarla girmeyi başardı.

  Tarkan Tevetoğlu, 17 Ekim 1972’de Frankfurt yakınlarındaki Alzey şehrinde doğdu. 15 sene Almanya’da yaşadıktan sonra Türkiye’ye döndü. Eğitimine Karamürsel’de devam etti ve 1990 yılında Karamürsel’de liseden mezun oldu.

  Müzik eğitimi almak üzere İstanbul’a gittikten sonra 1990-1992 yılları arasında Üsküdar Müzik Derneği’nde eğitimine devam etti. 1993 yılında yapımcı Mehmet Söğütçü ile bir araya geldi ve İstanbul Plak ile anlaşma yaptı. İlk albümü “Yine Sensiz” adı ile 1992 yılında piyasaya sürüldü.

  “Aa Acayipsin” adlı Sezen Aksu ile yaptığı albümde çalıştıktan sonra 1994 yılında Tarkan, ikinci albümü ile Türk pop müziğinin en önemli isimlerinden biri oldu. Bu albümden sonra Türkiye’ye ve dünyaya bir dünya turu düzenledi. Türkiye ve Avrupa’da 24 konser verdi.

  1995 yılında Ahmet Ertegün ve Atlantic Records ile sözleşme imzaladı. Medyan gözlem yoğun ve artmakta olan bir yandan, New York’ta albümde çalışırken önde gelen sanatçılar aynı zamanda Türkiye’de bulunan New York Baruch Basınç Üniversitesi’nde de dil eğitimi aldı.

  Share.
  Leave A Reply