Taio Cruz Biyografi

Taio Cruz

Taio Cruz, (d. 23 Nisan 1985), İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve yapımcı.

Taio Cruz, Nijeryalı bir baba ve Brezilyalı bir anneden dünyaya gelmiştir. Londra’da büyüyen Cruz, küçük yaşlardan beri müzikle uğraşmaktadır.
Cruz, 2006 yılında “I Just Wanna Know” adını taşıyan ilk single’ını piyasaya sunmuştur. Aynı yıl Rokstarr Music London adını taşıyan müzik yapım şirketini açmıştır. Ayrıca, Republic Records ve Island Records şirketlerine bağlıdır.
Taio Cruz, Omar, Nitin Sawhney, Wookie ve Will Young gibi sanatçılarla çalışmalar yapmıştır. Will Young ve Blair MacKichan ile birlikte yazıp bestelediği Will Young şarkısı “Your Game”, İngiltere’de iki kez platin plak kazanmış ve BRIT Ödülleri’nde “En İyi Britanyalı Single” dalında ödüle aday gösterilmiştir.
Tüm şarkılarının bestesi, yapımı ve aranjmanı kendisine ait olan Departure adlı stüdyo albümünü 17 Mart 2008 tarihinde İngiltere’de yayımlamıştır. Albümden beş single çıkarmıştır.
“She’s Like a Star” adını taşıyan çalışmasını 2008 MOBO Ödülleri’nde Sugababes ile birlikte seslendirmiştir. 2008 yılında Tinchy Stryder’a “Take Me Back” isimli çalışmasında eşlik etmiştir. Ayrıca, bir R. Kelly şarkısı olan “She Knows It”in de bestesi Cruz’a aittir.
Taio Cruz, resmî MySpace’inde yaptığı duyuruyla, 1 Ocak 2009 itibariyle şirketinin Rokstarr Music London olan adını Rokstarr Entertainment Division olarak değiştirmiştir.

Yanıt bırak

Copyright © 2013 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik