Seyyal Taner (28 Eylül 1952, Şanlıurfa) Türk şarkıcı ve oyuncu.
  En çok bilinen ve hit olmuş şarkıları arasında “Son Verdim Kalbimin İşine”, Alladı Pulladı”, “Leyla”, “Şiirimin Dili”, “Nanay” ve “Akşamcı Arif” yer almaktadır. Babası ünlü sanatçıya; Farsça’da “Her yüz yılda bir dünyanın etrafında bir tur atıp, başka bir yere giden, yerinde hiç durmayan yıldız” anlamına gelen “Seyyal” ismini vermiştir. Türk pop-rock müziğine getirdiği rengarenk yelpazesi ile sahnelerin zincirlerini kırmış, sadece şarkı söyleyen standart vokalistlerin aksine, dansçılarıyla çıkıp saatlerce hem dans edip hem şarkı söyleyebilmiş, alaturka gazinolara rock müziğini sokmuş, sadece sesiyle değil, güzelliği ve ilginç kıyafetleriyle de göz doldurmuş, dönemindeki şarkıcılara benzemeyip, hayallerinin peşinde koşmuş ve yapmak istediklerini yapmış, Türk pop-rock müziğinin yerinde duramayan, asi, sıradışı ve cesur şarkıcısı olarak bilinmektedir.

  Ailesi ile İstanbul’a yerleştikten sonra ilköğretimden sonra, Amerikan Kız Koleji’nden mezun olur. Okul yıllarında İstanbul Devlet Konservatuarı’nda dışardan bale eğitimi alır. Müziğe meraklı olmasından dolayı, 1965 yılında Şerif Yüzbaşıoğlu’ndan ders almaya başlar. Bir süre sonra Kanat Gür Orkestrası’nda amatör olarak şarkı söylemeye başlar.
  İstanbul’da bir konser esnasında Los Bravos topluluğu ile tanışır ve müziğe olan merakını gören topluluk üyeleri İspanya’ya döndükten sonra bir müzikal filmde rol teklifinde bulunurlar. 1968 yılında İspanya’ya gidip bu filmde rol alır. Film çalışması esnasında “Villa Rides” filminden teklif alır ve bu filmde ufak bir rol oynadıktan sonra Türkiye’ye dönüp sinema çalışmalarına devam eder ve birçok filmde vamp kadın rolleri ile dikkatleri üzerine toplar. Sinema çalışmalarını bırakarak Almanya’ya gider ve Los Bravos topluluğunun gitaristi Peter Harold ile bir evlilik yapar. Kısa süren bu evlilikten sonra Türkiye’ye geri dönüp tekrar filmlerde çeşitli rollerle kaldığı yerden devam eder. Ancak bir süre sonra, sinemayı bırakıp müziğe yönelir.
  Selda Bağcan , Ferhan Üçoklar ve Arda Uskan’ın desteğiyle şarkıcılığa başlar ve Emel Sayın’ın kadrosunda sahne almak için hazırlanır. Neşet Ruacan orkestrasıyla Seyhan Karabay ve Sedat Avcı eşliğinde sahneye çıkar. Türkçe şarkı bilmeyen Seyyal Taner ‘in repertuarı yabancı şarkılardan oluşur ve kapanış içinse bir tane Türkçe şarkı çalışır. Seyyal Taner’in ilk kez seslendirdiği bu şarkı Erkin Koray ‘ın “şaşkın “ıdır. Yıldırım Mayruk tarafından hazırlanan sahne kıyafetleriyle de göz dolduran Seyyal Taner’ i izleyenler arasında bulunanlardan Haldun Dormen sahne performansından dolayı sahnelere bir panter düştü yorumunu yapar.

  1974 Haziran ayında ilk plağı “Tanrı Şahidimdir – Şimdi Sen Varsın” yayınlanır. İlk 45’lik plağı Ali kocatepe ‘nin firması 1 numara plakçılık’tan yayınlar.plağın bir yüzünde erkin koray parçası tanrı şahidimdir yer alırken diğer yüzünde ise doğan cankuparçası şimdi senvarsın yer alır. Aynı yıl başrollerini Neşe Karaböcek ve İzzet Günay’ın paylaştıkları “kısmet” isimli filme konuk sanatçı olarak katılır ve “şimdi sen varsın” ‘ ı seslendirir. ilk plağının ardından ikinci 45’liği “nene hatun-yalnızlığı bir de bana sor” ‘u yayınlar. Fakat, yayınladığı ilk iki 45’lik çalışmalarıyla iyi bir çıkış yakalayamaz .
  1975 senesinde Ali Kocatepe, Esmeray, İlhan İrem, Gökben, Funda ve Ertan Anapa ile birlikte Antalya festivaline katılır ve parçaları “Antalya’ya koş” aynı yıl plak olarak yayınlanır.
  1975 yılıyla birlikte profesyonel sahne çalışmalarına başlar ve ilk defa Lalazer Gazinosu’nda profesyonel olarak sahne alır. 1975 yılı sonlarından itibaren “Seyyal-Seyhan-Sedat” üçlüsü olarak sahne çalışmalarına devam eder.
  1976 senesinde firma değiştirir ve Yavuz Asöcal plakçılık’a transfer olur. Bu şirketten yayınladığı üçüncü 45’liği “son verdim kalbimin işine – elveda” ile beklenilen ilgiyi görür. Bu plağın devamı niteliğinde “kalbimi affettim-sarmaş dolaş” isimli 4. plağını yayınlar. Önce kalbine son verdiren ve sonra da affettiren bu proje şarkılarının sözleri Ülkü Aker’e aittir. Aynı yıl başrollerini Cemil Şahbaz ile paylaştığı çizmeli kedi isimli filmde Asu Maralman, Seyhan Karabay, Sedat Avcı, Mete inselel, Salim Dündar, Sevim Tuna, Şakir Öner Günhan ve Zerrin Özer ‘in ablası Tülay Özer gibi isimleri bir araya getirir.
  Üçüncü 45’lik çalışması olan “Son Verdim Kalbimin İşine” ile büyük bir patlama yapar. Yaptığı danslar ve showlarla bir anda Türkiye gündemine oturur. Bu büyük çıkışın arkasından “Kalbimi Affettim”, “Seni Çok Özledim”, “Gülme Komşuna” gibi büyük hitler yapar. ” Son Verdim Kalbimin İşine” , “Kalbimi Affettim” ve “Gülme Komşuna” plakları ile ardı ardına 3 tane altın plak ödülü alır.
  1976 yılnda çevirdiği “Çizmeli Kedi” filmi sahne dünyamızın birçok ünlü simasını bir araya getirir.
  1977 senesinde “son verdim kalbimin işine” ve Seyyal Taner Hababam Sınıfı Uyanıyor ‘da Adile Naşit tarafından tiye alınır ve büyük başarı sağlar.
  O dönem Erol Evgin şarkılarıyla şaha kalkan Çiğdem Talu – Melih Kibar ikilisi 1977 senesinde Seyyal Taner’ e iki 45’lik hazırlar. Bunlardan ilki Norayr Demirci tarafından arenje edilen “gülme komşuna- seni çok özledim” diğeri ise Timur Selçuk tarafından aranje edilen “sorma neydi o-neden gelmedin”‘dir.
  1978 senesi boyunca orkestrası ipucu beşlisi ile hazırladığı işte yeni bir gün daha bugün ilkbahar adlı parçasıyla TRT’ de boy gösterir , fakat parça plak kayıtlarına geçirilmez.
  1979 yılında “Asiye Nasıl Kurtulur” un değişik bir versiyonu olan “Çırpınış” adlı TRT tarihinin ilk TV müzikalini hazırlar.
  1980 yılında Selami Şahin, Ahmet Selçuk İlkan ve Ülkü Aker destekli düzenlemelerini Osman İşmen ‘in hazırladığı ilk albümü “Lider” yayınlanır ve bu albümden sonra bir müddet suskunluk dönemine girer.
  1981 senesinde sözü ve müziği Olcayto Ahmet Tuğsuz’a ait “naciye” adlı parçasıyla büyük bir çıkş yakalar ve hemen ardından ex-orkestrası ipucu beşlisi (mazhar alanson ,fuat güner ,özkan uğur ,seyhan karabay ve galip boransu ) inden aldığı “ele güne karşı” adlı parçasıyla TRT ekranlarında boy gösterir. TRT’den gördüğü boykottan dolayı bu parçaları plak olarak yayınlayamaz.Ele Güne Karşı 1984 senesinde mazhar-fuat –özkan tarafından plak kaydına geçirilir ve grup bu parçayla büyük bir çıkış yakalar. Naciye ise 1984 senesinde Ahu Tuğba’nın taçsız kraliçe adlı filminin saundtrack’i olur.
  1986 yılında “Naciye” ve “Leyla” şarkıları ile tekrar çıkış yapar ve 1986 Eurovision Türkiye Finali’nde sözü ve müziği Olcayto Ahmet Tuğsuz’a ait “dünya” isimli şarkısı ile Eurovision Türkiye elemelerine Aysun Aslan dans grubuyla birlikte katılır, fakat İlhan İrem – Melih Kibar ortak bestesi “halley” ‘i seslendiren klips ve onlar ile aynı puanı alır. Yarışmada iki birinci olduğundan jürinin oyu iki puan sayılır ve jürinin kararı ile halley birinci olur ve ülkeyi temsil eder.
  1986 senesinde yıllar sonra ilk kez yeni bir albüm yapar. Albüm o dönemde daha plaklar tarih olmamasına rağmen sadece kaset olarak basılır. Leyla isimli bu albümde sen de dans et ( sözü aysel gürel ‘e aittir ) isimli şarkı hariç tüm şarkıların söz ve besteleri Olcayto Ahmet Tuğsuz’a aittir. Ayrıca Seyyal Taner “naciye ve dünya” isimli şarkılarını da farklı versionlarla da olsa ilk kez bu albümünde yayınlar.
  1987 Eurovision Türkiye Elemeleri’ne “Şarkım Sevgi Üstüne” adlı parça ile Lokomotif Grubu ile katılır ve sonuncu olur. Fakat, yıllar sonra, Eurovision’un ellinci yıl galasında “Unutulmaz Danslar” bölümünde Şarkım Sevgi Üstüne’den kısa bir kesit izleyicilere sunulur. Şarkı “Une Melodie” olarak Fransızca da okunmuştur. Şarkım Sevgi Üstüne 2007 ‘de en iyileriyle 2 /naciye isimli albümde cd olarak tekrar basılmasına rağmen şarkının fransızcası maalesef plaklar üzerinde kalır.
  1989 yılında “Nanay” adlı albümle tekrar müzik dünyasına döner. Albümde herkesten önce ilk defa Istvan Leel Ossy ve Fahir Atakoğlu ile çalışmıştır. Kendi prodüktörlüğünde hazırlanan bu albüm yankı müzikten yayınlanır. Albümde Zeynep Talu, Fahir Atakoğlu, Orhan Atasoy, Istvan-leel-ossy gibi isimlerle çalışır. Bu albümle Seyyal Taner ülke standartlarının üstünde müzikal bir alt yapı ile zamanın ötesinde düzenlemelerden oluşan şarkılardan oluşan albümüyle dinleyiciden tam not alır. Yine bu albümde çalıştığı Orhan Atasoy’un “Gemiler” klibinde de rol almıştır. Nanay şarkısının İngilizce versiyonunu tv programlarında okumasına rağmen, bu versiyonu albümde yer almamıştır.
  1990 yılında profesyonel sahne çalışmalarına bir son vererek günlerinin çoğunluğunu Bodrum’da geçirmeye başlar. 1991 yılında “Alladı Pulladı” albümü ile tekrar gündeme gelir. “Şiirimin Dili” şarkısı ile konuşulmasının yanında albümdeki beste çalışmaları ile başka bir sanatçı yönünü daha ortaya koymuş olur. Albümün satışı 1 milyonu geçtiği için altın kaset ödülü alır. Plakçısı Metin Güneş, şirketinin sanatçıları Fedon ve Seyyal Taner’i ödüllendirmek için bir gece düzenler.
  1993 yılında “Geliyorum” adlı bir albüm daha yayınlayan Seyyal Taner eski performansından hiçbir şey kaybetmediğini hayranlarına gösterir. Geliyorum şarkısını Galatasaray futbol kulübü için uyarlayarak tekrar söyler ve şarkının bu versiyonu da tribünlere marş olur. Alladı Pulladı albümünün büyük ilgi görmesi üzerine sanatçının eski şarkıları tekrar basılmaya başlar. Nanay albümü Vepa-Export şirketi tarafından “Kalbimi Çaldın Sevgilim Oldun” adıyla tekrar yayınlanırken, Eski 45’liklerinden oluşan derleme bir albüm “Kalbimi Affettim” adıyla Yavuz Asöcal plakçılıktan yayınlanır.
  2002 yılında “Seyyalname” isimli albümüyle müziğe kaldığı yerden devam eder. 2005 senesinde, 93’te çıkan “Kalbimi Affettim” isimli toplama albümün cd’ye aktarılmış basımı olan “En İyileriyle Seyyal Taner” , 2006 senesinde evlerinin önü boyalı direk adlı parçayı önce cover’lar fakat yayınlamaz.2007 ‘de ise “En İyileriyle Seyyal Taner 2/Naciye” adlı albümleri yayınlayarak şarkılarını plaklardan dijital ortama aktartır. 2007’de rock grubu Zakkum ‘un ilk albümleri Zehr-i Zakkum ‘da “Erkek Adamsın” isimli şarkıda düet yapar.
  Aynı zamanda arkadaşları olan Grammy ödüllü rock grubu Spyro Gyra ile müzik çalışmalarına devam ettiğini belirtir ve türküleri rock tarzında okuyacağı bir albüm yapacağını belirtir fakat albüm yayınlanmaz
  2007’de bir zamanlar 3 derleme albümünde son verdim kalbimin işine, 2008 senesinde bir zamanlar 4 ve Cahide Sayfiye adlı derleme albümlerde gülme komşuna, bir zamanlar özel adlı albümde dört duvarve zilli parküsyon adlı albümde ise şiirimin diliadlı parçalarıyla yer alır.
  cover’lanan şarkıları yalnızlığı bir de bana sor(hasret şarkısı)(aylin urgal) alladı puladı (ferdi özbeğen,pınar darcan, coşkun sabah) son verdim kalbimin işine(ebru aydın, zeliha sunal) son verdim kalbimin işine(hurşit yenigün) sensiz yaşayabilmirem (haluk levent) gülme komşuna (nükhet duru) naciye (hande yener) neler oluyor (mavi)
  sahnelere batılı show anlayışını getirmiştir.
  türkiye’nin ilk bayan rock müzik şarkıcısıdır. rock gruplarıyla sahnesini paylaşmıştır.
  sadece sesiyle değil güzelliği ve ilginç kıyafetleriyle de göz doldurmuştur.
  Basın tarafından türkiye’nin tina turner’ı ismi verilmiştir..
  leopar desenli kıyafetler denilince türkiye ‘de akla gelen ilk isimdir.
  kıyafetleriyle ,danslarıyla ,wamp karakteriyle ve şarkılarındaki asi sözlerle başkaldırı öncülerindendir.
  sait sökmen ,,aysun aslan ve tolgahangibi dansın üstadlarıyla çalışır ve hakan peker venadia(mezdeke grubu’ndan) gibi isimlerinde aralarında bulunduğu dans grupları kurar.
  Şimdiye dek birçok ödüle layık görülen sanatçı, hala müzik çalışmalarına devam etmekte ve hayranları sabırsızlıkla yeni parçalardan oluşan bir albüm beklemektedir.
  Sanatçıya bugüne kadar vokalistlik yapan bazı isimler şöyledir : “Candan Erçetin” , Sertab Erener, Sevingül Bahadır, MFÖ, İzel, Özlem Tekin, Işın Karaca, Hakan Peker, Harun Kolçak, Emel-Erdal, Kerim Çaplı, Asım Can Gündüz, Sedat Avcı, Seyhan Karabay, Galip Boransu, Melis Sökmen, Gür Akad…

  Share.
  Leave A Reply