Sevinç Tevs (d. 1930; ö. 24 Ekim 1976) Türkiye’nin ilk caz müziği yorumcusu unvanına sahip dünyaca ünlü ses sanatçısı. Aynı zamanda Tevs anne tarafından, kabri Trakya’da bulunan Abdüsselam’ın ileri kuşak torunlarındandır.

  1930 yılında Ankara’da doğdu. Babası Arnavutluk Cumhuriyeti’nin Türk Büyükelçisi’ydi.
  Söz yazarı, bestekâr ve müzik yorumcusu Şehrazat’ın annesidir. Eşi ise “Maden Kralı” lakablı Türkiye’nin ilk madencisi merhum iş adamı Siham Kemali Söylemezoğlu’dur. Eşi, Konya Valisi Ali Kemali Paşa’nın torunu ve Süleyman Şefik Paşa’nın oğludur. Ağabeyi ünlü kemanî bestecisi Cevdet Çağla’dır. Prenses Perizat Osmanoğlu (Osmanlı Sultanı ve İslam Halifesi V. Mehmet Reşat’ın gelini) ise görümcesidir.

  Ankara Devlet Konservatuarı Şan ve Tiyatro bölümünde okuduğu yıllarda kardeşi Sevim Tevs ile birlikte Ankara Radyosu’nda günün popüler parçalarını seslendirmeye başlamıştı. Sevim ve Sevinç Tevs kardeşlerin ünü İstanbul’a ulaşmakta gecikmedi ve bu ikili 1945’te İstanbul Saray Sineması ve Taksim Belediye Gazinosu’nda verdikleri konserler ile büyük ilgi topladı. Konservatuvardan mezun olduktan sonra Sevinç Tevs, İbrahim Özgür Orkestrası’nda şarkı söylemeye başladı. İlk yurtdışı konserini Yunanistan’da verdi. 1948 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve New York Jazz Festivali’nde “For You” adlı besteyi yorumlaması ile birinci oldu. Beste, on iki kez Grammy Ödülü kazanmış Sevinç Tevs’in aile dostu Arif Mardin’e aittir. Aynı yarışmanın ikincisi ise dünyanın en ünlü jazz sanatçılarından biri olan Sarah Vaughan olmuştur. 1949’da İlham Gencer ile birlikte İstanbul Radyosu’nda yaptığı programları halk tarafından büyük ilgi gördü. Defalarca yurtdışında konserler veren Sevinç Tevs, İngiliz medya devi BBC’ye ve Almanya-Berlin Televizyonu’na çıkan ilk Türk şarkıcıdır. İtalya, İsviçre, Yunanistan, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Mısır ve Fransa olmak üzere pek çok ülkede konserler veren Sevinç Tevs ününü 1950’lerde daha da perçinledi ve uzun bir süre boyunca ABD ve Birleşik Krallık’ta çalıştı.
  1968 yılında Apollonia Şarkı Yarışması’na besteci Selmi Andak’ın “Ve Ben Yalnız” adlı eseri ile katıldı. Hammâmîzâde İsmâil Dede Efendi’nin öz torunu olan Sevinç Tevs, Türk Sanat Müziği’nin bütün klasik eserlerini ezbere bilirdi. Kontralto ve karakteristik nitelikteki sesi konusunda profesyonel müzik eleştirmenleri gibi otoritelerce “Jazz Söylemek İçin İdeal”, “20. Yüzyılın En Güçlü Seslerinden Biri” yorumları dünya çapında oldukça yaygındır.
  24 Ekim 1976’da kırk altı yaşında kanser hastalığından dolayı vefat eden Sevinç Tevs’in bütün müzik yorumları olmasa da bir kısmı plak ve CD’lerde toplanmıştır. Bunlardan bir tanesi, kendisinin vefatı sonrasında Türk Kalp Vakfı yararına hazırlanan iki şarkıdan oluşan özel edisyon bir plaktır. Sevinç Tevs, TRT ve BBC arşivlerinde geniş yer kaplamaktadır ancak bu arşivlerin tamamı halka sunulmamıştır. 2009 yılında İKSV Caz Festivali, kendisine ve kız kardeşi Sevim Tevs’e “Yaşam Boyu Başarı/Onur ödülü” vermiştir.

  Share.
  Leave A Reply