Robert Plant Biyografi

Robert Plant

Robert Anthony Plant CBE (d. 20 Ağustos, 1948), İngiliz söz yazarı ve müzisyen. Dünyaca ünlü Led Zeppelin grubunun efsanevi vokalisti.

Plant, İngiltere’nin West Bromwich kentinde dünyaya geldi. Worcestershire’da büyüyen Plant, müzikle genç yaşta ilgilenmeye başladı.

1968 yılında gitarist Jimmy Page, vokal arayışı içindeyken Plant ile tanıştı. Plant, Page’in o zamanlar dahil olduğu “Hobbstweedle” adlı grupta şarkı söylemeye başladı. Eski blues şarkılarının yeniden yazılmasında ve yorumlanmasında gruba katkıda bulunan Plant, grubun ilk albümünün kadrosunda adının yer almasını istemedi. Söylentilere göre bunun nedeni Plant’in Columbia Records ile kontratının halen geçerli oluşuydu. Plant, Page’in yeni grubuna baterist John Bonham ile birlikte katıldı. Ardından gruba John Paul Jones’u da kabul ettiler. Önceden “New Yardbirds” adı verilmiş olan grubun adı Led Zeppelin olarak değiştirildi. Grubun ilk albümü olan Led Zeppelin 1969’da yayımlandı.

1975 yılında Plant ve eşi Maureen Rodos adasında otomobil kazası geçirdiler. Bu kaza, grubun yedinci stüdyo albümü olan Presence’in kayıt aşamalarını önemli ölçüde etkiledi ve grup, bir yıl boyuncaki tüm konserlerini iptal etmek zorunda kaldı.
1977’de Plant’in en büyük oğlu Karac, mide enfeksiyonu sonucu 5 yaşındayken hayatını kaybetti. Bu olaydan ötürü Led Zeppelin’in Kuzey Amerika turnesi erken bitirildi. Karac’ın ölümü, grubun son stüdyo albümü olan In Through the Out Door’da yer alan All My Love adlı şarkıya ilham kaynağı oldu. Ayrıca Robert Plant’in solo çalışması olan Fate of Nations albümünde yer alan I Believe adlı şarkı da Karac’ın ölümü üzerinedir.

Baterist John Bonham’ın 1980’de ölümüyle birlikte Led Zeppelin dağıldı ve Plant’in solo kariyeri 1982’de yayımlanan Pictures at Eleven albümüyle başladı. Ardından 1983’te The Principle of Moments albümü yayımlandı.
Solo kariyerinde de başarılı olan Plant, üç solo çalışmasını (Now and Zen, Manic Nirvana ve Fate of Nations) müzisyen Phil Johnstone ile birlikte verdi. Johnstone, Plant’e Led Zeppelin şarkılarını konserlerde çalmayı önerdiyse de Plant, “eski Led Zeppelin vokalsti” olarak anılmak istemediğini belirterek buna karşı çıktı.
Plant ve Page, 1984’te Ahmet Ertegün’ün favori şarkılarını içeren cover albümü The Honeydrippers: Volume 1 için bir araya geldiler. Ayrıca 1994’te ise Londra’da, Galler’de ve Marakeş’te kaydedilen konser ve stüdyo kayıtlarından oluşan No Quarter albümünü verdiler. Bu albüm, kimi Led Zeppelin şarkılarının (Kashmir, No Quarter, The Battle of Evermore, Since I’ve Been Loving You gibi) yeni yorumlarıyla birlikte üç yeni şarkıyı da (Yallah, City Don’t Cry, Wah Wah) içerir.

Eski Led Zeppelin üyeleri (Bonham hariç) 1985’te Live Aid konseri için baterist Tony Thompson ile ve 1988’de Atlantic Records’un 40. kuruluş yıldönümü konserinde John Bonham’in kendisi gibi baterist olan oğlu Jason Bonham ile birlikte yeniden toplandılar. Plant, son olarak 10 Aralık 2007’de Ahmet Ertegün anısına Londra’da düzenlenen “Ahmet Ertegün Tribute Concert” için eski Led Zeppelin üyeleri ve Jason Bonham ile birlikte konser verdi.
Robert Plant, 2002’de solo albümlerini kaydettiği müzisyenlerle birlikte Strange Sensations grubunu kurdu. Grup ile birlikte birkaç stüdyo albümü kaydetti. Grup, ikisi 2003’te ve diğer ikisi 2006’da olmak üzere 4 Grammy adaylığı elde etti.
2005’te eski Led Zeppelin üyeleri Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldüler.
2007’de Plant ve bluegrass müzisyeni Alison Krauss, Raising Sand adında bir albüm kaydettiler. Plant ve Krauss, 51. Grammy Ödülleri’nde 5 dalda Grammy kazandılar.

Yanıt bırak

Copyright © 2013 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik
createCookie('reklamGelirVisitedPreviously2', 'reklamGelirVisitedPreviously2', 1); }