2013 yılında hayatımızdan ayrılan usta sanatçılardan biri olan Müslüm Gürses, gerçek soyasıyla Müslüm Akbaş 1953 yılında Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı fıstıközü köyünden doğmuştur. Yokluk içinde doğan ve ayyaş bir babanın oğlu olan Müslüm, hayatının sonuna kadar pek çok zorluk yaşadı.

    3 yaşında Adana’ya göçen aile geçim kaynağı bulmakta zorlanıyordu. Önce bir kunduracıda çalışan sonra çay bahçesinde şarkı söylemeye başlayan Müslüm’ün sesi başta Adana olmak üzere kısa bir süre de tüm Türkiye’yi etkiledi. Adana’da Halk Evi’nde aldığı kısa süreli müzik eğitimini sırasında babası annesini ve küçük kız kardeşini öldürdü. Tek bir erkek kardeşi kalan Müslüm maalesef daha kendisi de çocuk olduğu için kardeşini yatılı okula verdi ve pavyonlarda şarkı söylemeye başladı.

    Yıldızı giderek parlayan isim 1969 yılında İstanbul’da başlayan şarkıcılık kariyerine pek çok film ve konseri sığdırdı. Hayatına pek çok zorluk sığdıran ünlü isim acı bir trafik kazası geçirdi ve sol kulağındaki işitmeyi tamamen kaybetti. Kafasına plak konularak hayata döndürülen ünlü ismin şarkı söylemesi bile yasaktı. Acı baş ağrıları ile baş etmekte fazlasıyla zorlandı ancak bu dönemde çocukluk aşkı Muhterem Nur ile tanıştı. Aralarındaki 20 kusur yaş farkına aldırmadan evlendi. Hiç çocuk sahibi olamadı ancak hayranları Türkiye’yi hep “Müslüm Baba” olarak ayağa kaldırdı. Ünlü sanatçı Müslüm Gürses 2012 yılında by-pass ameliyatı oldu ancak kalp yetmezliği sebebiyle yoğun bakımdan çıkamadı. 2013 Mart ayının 3’ü kadar bu şekilde tedavi gören ünlü isim maalesef 2013 yılında hayata gözlerini yumdu.

    Share.
    Leave A Reply