Lucía Pérez Biyografi

Lucía Pérez

Lucía Pérez (tam adıyla: Lucía Pérez Vizcaíno; d. 25 Haziran, 1985; O Incio, Lugo, İspanya) İspanyol şarkıcı. 2011 Eurovision Şarkı Yarışması’nda İspanya’yı “Que me quiten lo bailao” adlı şarkıyla temsil etmiştir.

18 Şubat’ta İspanya’yı temsil edeceği duyurulmuştur. 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan büyük finale doğrudan katılacaktır.

2002 yılında, 17 yaşındayken “Canteira de Cantareiros” adlı şarkı yarışmasını kazandı.Bir yıl sonra “Amores y amores” albümünü çıkardı. Albümün satışları sayesinde “Galiçya Altın Plak” ödülünü almaya hak kazandı.
2005 yılında, “Galiçya Solo Pop Albüm” ödülünü kazandı.Daha sonra ise Şili’de, ülkesi İspanya’yı “Viña del Mar International Şarkı Festivali”nde temsil etti ve uluslararası yarışmada “Qué haría contigo” şarkısıyla ikinci oldu. Ayrıca 2005 yılında, “Amarás Miña Terra” adı şarkısı, “Best Song in Galician” ödülüne aday olarak gösterildi.
2008 yılında, üçüncü albümü, “Volar por los tejados” hem İspanya’da, hem de Şili’de satışa sürüldü.2009 yılında, 2009 Viña del Mar Uluslararsı Şarkı Festivali’nde ikinci kez yer aldı.
2010 yılında, dördüncü albümü olan ve aynı zamanda Galiçyaca olan, “Dígocho en galego” albümünü çıkardı.
2011 yılında Lucia, Eurovision Şarkı Yarışması için İspanyol Ulusal Elemeleri’ne katıldı, finale kalabilmeyi başardı ve ardından da yarışmayı kazanıp, ülkesi İspanya’yı, Eurovision’da temsil etme hakkı kazandı.
Nisan 2011’de Lucia, beşinci albümü olan “Cruzo los dedos” için Warner Music ile anlaştı.
2011 yılında Düsseldorf’da gerçekleştirilen Eurovision’da 23’üncü sıraya oturdu.

Yanıt bırak

Copyright © 2013 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik