Kolera Biyografi

Kolera

Kolera gerçek adı Esen Güler Özyavuz (d. 23 Eylül 1983, İstanbul) Türk rap sanatçısı. Kendisi gibi rap sanatçısı olan Sagopa Kajmer ile evlidir.

Babası Bulgaristan asıllı, annesi ise Bosna-Hersek asıllıdır. Kolera; Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu mezunudur. 1 Ağustos 2006 tarihinde kendisi gibi rap sanatçısı olan Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz) ile evlenmiştir.

Hiphop kültürüne breakdans ile adım atan Kolera Sagopa Kajmer ile tanıştıktan sonra 1998′ den itibaren Kuvvetmira stüdyolarında kendi parçalarını kaydetmeye başladı. Bu tarihten sonra Hiphop’ un sadece rap dalıyla ilgilenmeye başladı ve hâlen bu tarzda eserler vermeye devam etmektedir.
1998 yılında Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz) ile tanıştı ve rap müziği fiilen icra etmeye başladı. İlk şarkı kaydını 1998 yılında Kuvvetmira Stüdyosu’nda İnkar Boşuna adlı parçaya yapmıştır.Aynı sene Silahsız Kuvvet(Sagopa Kajmer) ile Neden Ağlıyorum ve Dünden Kalma Hayaller adlı parçaları kaydetmiştir.2001 yılında ise ilk Underground EP’sini internet yoluyla dinleyicilerine servis etti. Bu albümde Kolera’nın Eksik Eylüllerin Geciken Yağmurları, Psikolog ve Komada Martı” adlı şarkıları vardır.Bu EP’yi 19 yaşında çıkarmıştır.2004 yılında ise Sagopa Kajmer’in Bir Pesimistin Gözyaşları adlı albümünde ,Kalp Atışlarım 78 BPM adlı parçada Sagopa Kajmer’e eşlik etmiştir.Aynı yıl Sagopa Kajmer ile düet yaptıkları Günlerim Ağlak ve Aklımın Odaları adlı 2 parçayı internet yoluyla servis etti.2005 yılının başında Sagopa Kajmer’in “Pesimist EP 3” adlı albümünde Süper Sperm adlı parçaya eşlik etti.Aynı sene Sagopa Kajmer’in “Romantizma” albümünde, Sago Vs Kolera adli parçaya eşlik etti.
24 Eylül 2005 tarihinde prodüktörlüğünü Sagopa Kajmer’in yapmış olduğu ilk solo albümü Karantina Embryo’yu dinleyenleriyle buluşturdu.Yine 2005 yılınnda Kuvvetmira Disstortion EP adlı albümde 2 şarkısı bulunmuştur.Ayni sene kendi albümlerini çıkarmak ve yeni yeteneklere daha geniş imkânlar sunarak, kapılar açmak üzere Sagopa Kajmer ile 11 Ağustos 2005 tarihinde kendi plak şirketleri olan Melankolia Müziği resmen kurdular.
2006 yılında Kafile adlı ilk toplama albümü Melankolia etiketiyle çıkardılar.Kafile albümünde de 3 parçası bulunmuştur.2007 yılında Sagopa Kajmer ile düet albümleri olan “İkimizi Anlatan Bir Şey Melankolia etiketiyle müzik marketlerdeki yerini almıştır.Bu albüm Türkiye’de ilk kez bir kadın ve erkek rap sanatçısının birlikte çıkardıkları albümdür.2007 yılında internet single olarak Taş Dibe Düşmez’i yayınladı.2008 yılında ise İnziva adlı solo albümünü yayınladı.Aynı yıl 4 şarkıdan oluşan Kolostrofobi EP’yi de yayınlamıştır.
2009 yılında Sagopa Kajmer’in Saykodelik Ep adlı albümünde Sagopa Kajmer ile birlikte söyledikleri Bilinmezlik adlı düet şarkısı yer almıştır.2010 yılında ise Sagopa Kajmer ile 2. düet albümleri olan Bendeki Sen’i Melankolia müzik etiketiyle çıkarmışlardır.2011 yılında “Fil Style”, 2012 yılında ise “Kim Buna Dayanır” ve “Gerilim , Macera ve Suç” şarkılarını internet single olarak paylaştı.
2012 yılında ise Orda Olmak albümünü çıkarmış ve bu albüm ile iyi bir satış başarısı yakalamıştır.[1] 2013 yılının başlarındaysa “Orda Olmak” adlı parçasını internet üzerinden yayınlamıştır. Orda Olmak adlı şarkı Orda Olmak albümünde yer almamaktadır.[2] 2013 yılında “Radyo Boğaziçi 10. Müzik Ödülleri”nde ”Yılın Rap Sanatçısı” seçilmiştir.[3]
Sagopa Kajmer’in 2013 yılında çıkarmış olduğu Kalp Hastası adlı albümde İster İstemez şarkısında eşi Sagopa Kajmer’e eşlik etmiştir. 23 Eylül 2013 tarihinde ise doğum gününe özel olarak hazırladığı Minik Yıldız şarkısını yayınlamıştır.
9 Kasım 2013’te 2014 yılında yayınlanacak yeni solo albümünün tanıtım şarkısı ”Den Den Koy” u yayınladı.
İkimizi Anlatan Bir Şey, Kötü İnsanları Tanıma Senesi, İnziva, Kalp Hastası albümlerinin grafik tasarımını yaptı. İkimizi Anlatan Bir şey albümünün ilk videosu Kolaysa Anlat’ın grafik tasarımını kendisi yaptı. Kolera albüm kayıtlarını kendisi yapmakta ve belirsiz periyotlarda Radio Mic Beatz’ de kendi seçtiği şarkılar ile ”Specialist” adında bir program hazırlamaktadır.

Yanıt bırak

Copyright © 2013 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik
createCookie('reklamGelirVisitedPreviously2', 'reklamGelirVisitedPreviously2', 1); }