Güzin Yıldız, Miss Turkey 83′ İkincisi. Lirik soprano. Ankara Devlet Opera ve Balesi Korosu 2. sopranosu. Ankara doğumlu, Türk Sanatçı.
  Miss International Japonya’da Türkiye’yi temsil etmiştir. Bir klasik batı müziği grubu ile özel sanat çalışmalarına devam etmektedir.
  1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olmuş, Salzburg Mozarteum’da yaz okuluna katılmıştır. Emilia PETRESCU, Roman VERLINSKI, Lidya PROVNINYA ile şan ve teknik üzerine çalışmıştır.
  Ankara Devlet Opera ve Balesi’yle, Roma’da Yunus EMRE Oratoryosu, Danimarka’nın üç büyük şehrinde Aida operasıyla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Türk ve Azeri müzikallerinde, grup içinde soprano olarak yer almıştır.
  1985 yılında, halen çalışmakta olduğu Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde koro sanatçısı olarak çalışmaya başlayarak, “Aşk İksiri”, “Damdaki Kemancı”, “Mançalı Don Kişot”, “Alabanda”, “Figaro’nun Düğünü” “Çardaş Prensi” “Şen Dul” operalarında çeşitli irili ufaklı solo roller aldı. Korist soprano olarak geniş bir İtalyan operaları (Verdi, Puccini) repertuarına sahiptir. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde solo ve koro roller alarak ve özellikle operetlerden oluşan bir repertuarla özel dinletilerle, çalışmalarını sürdürmektedir.

  Share.
  Leave A Reply