Gülsüm Kamu, tanındığı diğer adıyla Mine Gülsüm, doğum adıyla Emine Gülsüm Kefeli (d. 13 Ağustos 1944, Sürmene, Trabzon), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
    Adını, annesinin amcası olan şair Kemalettin Kamu’dan alan sanatçı, komşusu olan Yıldız Kenter’den ilk eğitimlerini alıp, 1964 yılında ilk kez Nalınlar adlı oyunda başrolde Ses Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. 1968’a kadar Kenterlerle çalışan Kamu, daha sonra Gülriz Sururi ve ardından Ankara Meydan Sahnesi’nde çalışmaya başladı. Tülay German’ın eşi Erdem Buri’nin teşvikiyle şarkıcılığa başladı.
    Dokuz yıl ses sanatçılığı yapan Gülsüm Kamu, tiyatronun dışında sinema ve dizi filmlerde oynamıştır. İranlı oyuncu Cihangir Gaffari’yle bir evlilik yapan Kamu, eşinden ayrılıp Türkiye’ye döndükten sonra bir ara kendi adına Kamu Tiyatrosu’nu kurdu. İflasının ardından butik işletip, terzilik yaptı. Bir süre sonra yeniden Kent Oyuncuları topluluğuna katıldı. Müşfik Kenter’le de kısa bir evlilik yapmıştır. 2005 yılında yeniden sahne yaşamına başladı.

    Share.
    Leave A Reply