Gökben

  Nermin Gökben veya tanınan adıyla Gökben (d. 25 Kasım 1951, İstanbul), Türk şarkıcı.

  Şaziye ve Aziz Gökben çiftinin tek çocuğu olup babasını henüz 1 yaşındayken trafik kazasında kaybetmiştir.
  Profesyonel müzik kariyerine Yurdaer Doğulu orkestrasının solisti olarak başlayan Nermin Gökben, Hey dergisi tarafından ilk 45’liğini yaptığı 1972 yılının umut vadeden en iyi kadın şarkıcısı seçilmiştir. 1973 yılında 1 Numara Plakçılık saflarına geçmiştir. Zeki Müren’in solist altı olarak Maksim’de sahne alan Gökben, gazinoların en aranan pop sanatçılarından biri olarak 70’li yıllarda sahnelerde yükselmiştir.
  1975 yılında Aşk Dediğin Laftır, 1977 yılında Bu Ne Biçim İştir adlı albümlerini yapmış, en büyük başarıyı ise 1979 yılında yaptığı Samanyolu albümüyle yakalamıştır. Bu albümde “Deniz ve Mehtap”, “Samanyolu”, “Buruk Acı” gibi şarkıları disko-caz soundunda söylemiştir. Bu albümden sonra Kul Himmet’in “Gün Akşam Oldu” türküsü gibi değişik tarzda eserler başka sanatçılar tarafından caz formatında söylenmiştir. “Samanyolu”, sanatçının Ali Kocatepe ile çalıştığı son albümdür. 1981 yılında Ali Kocatepe’nin 1 Numara Plakçılık şirketinden çıkan Gazino 1 Numara isimli toplama albümde “Rüzgar Gibi Geçtin” isimli şarkısıyla yer almıştır.
  Türk pop müziğinde medya tarafından Ajda Pekkan’ın en büyük rakibi olarak gösterilecek kadar üne kavuşan sanatçı, 26 Eylül 1980 tarihinde İşadamı Kaya Mutlu ile evlenerek evli kaldığı 5 yıl boyunca (1 Nisan 1986’da boşandı) müziğe uzun bir ara vermiştir. 1986 yılında Sembol Plak etiketiyle yayınlanan Yaz Gülü adlı pop-arabesk albümüyle müziğe dönüş yapmıştır. Bu albümde aranjör Esin Engin ile çalışmıştır. Albümden “Yak Gönül Yak”, “Pişmanlık Duymadın mı”, “Yaz Gülü” ve “Hatıram Olsun” ses getirmiştir. Yaz Gülü, sanatçının plak formatında yayınlanan son albümü olmuştur.
  1989 yılında Oscar Plak’a geçen sanatçı, içerisinde pop, arabesk ve sanat müziği eserlerinin olduğu “Severken Yoruldum” isimli albümünü çıkarmıştır. Sanatçı bu albümde ilk defa Metin Özülkü ile çalışmıştır ve albümün başarısı üzerine Metin Özülkü piyasada aranan bir besteci haline gelerek, başta Camdan Cama (Hakan Peker) ve Ajda 90 (Ajda Pekkan) olmak üzere pek çok albümde yer almıştır. Bu albümde yer alan “Bak Dostum” isimli eser Lafı mı Olur? albümünde tekrar okunmuştur.1 milyonun üzerinde sattığı için Altın Plak ödülü almıştır.
  1990 yılında 6. albümü İşine Gelirse yine aynı şirketten çıkmıştır. Albümden Aysel Gürel imzalı “Aşktan Güzel Ne Var?” ve Ülkü Aker’in “Taktı Taktı” eserleri hit olmuştur. “Aşktan Güzel Ne Var”, “Daha Neleri Var?” adıyla Hakan Peker tarafından, “Taktı Taktı” ise Ferdi Özbeğen tarafından daha sonra okunmuştur. Aşkın Nur Yengi’nin ilk albümündeki “Seni Aldattım” olarak bilinen Enrico Macias bestesi bu albümde “Çılgın Dünya” olarak yer almıştır. “Kıskanmıyorum” isimli Aysel Gürel şarkısı daha sonra Talip ve Ercan Turgut tarafından, Taktı Taktı isimli eser de Ferdi Özbeğen tarafından seslendirilmiştir. Semiramis Pekkan’ın “Ya O Ya Ben ” ve Atilla Atasoy’un “Olmaz Deme”, Emel Sayın’ın “Aşk Oyunu” cover’ları da albümde yer almıştır. Sanatçının Oskar Plak’tan çıkan son albümüdür.
  Son albümü 1992 yılında Şahin Özer’den yayınlanan “Aşka Çeyrek Var”dır. Bu albümde eski şarkılarından “Diri Dahtar” ve “Bak Dostum”u tekrar okumuştur. Albümde ağırlıklı olarak Eda ve Metin Özülkü’nün eserlerini okumuştur. Albümün isim şarkısı ise bir Şehrazat eseridir.Bu albümden sonra sanatçı müziğe ara vererek Amerika’ya gitmiştir.
  “Şiribim Şiribom” adlı 45’liğinden Altın Plak ve “Şekerim” adlı parçasının yer aldığı Severken Yoruldum adlı albümünden Altın Kaset ödülünü almıştır.
  “Rüzgar Gibi Geçti” ve “Aşk Dediğin Laftır” şarkıları Deniz Seki tarafından, “Diri Dahtar” isimli şarkısı da Ziynet Sali tarafından okunmuştur. 2000 yılında Kiss Müzik’ten yayınlanan 40 Yılın Listebaşı şarkıları albümünde “Aşk Dediğin Laftır” şarkısıyla yer almıştır. 2012 yılında Zeynep Dizdar “Aşk Dediğin Laftır”ı tekrar seslendirmiştir.
  Sanat hayatı boyunca Yurdaer Doğulu, Ali Kocatepe, Atilla Özdemiroğlu, Esin Engin, Metin Özülkü, Şehrazat, Aysel Gürel, Selmi Andak gibi isimlerle çalışmıştır.
  POPSAV üyesidir. 13 Ekim 1981 doğumlu olan Begüm Mutlu (Şener) adında bir kız çocuğu sahibidir. Anne bir, baba ayrı kız kardeşi olan Nil Ünal’ın ablasıdır. Kızkardeşi, Ekrem Bora ve Suna Pekuysal ile 1985 yılında çevirdiği Yasak Aşk adlı bir de filmi vardır. İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde oturmaktadır.
  2010 yılında birçok nostaljik sanatçıyı genç sanatçılarla biraraya getiren Her Devrin Devleri adlı projede Mustafa Sandal ile beraber “Nevrin Döner” adlı düeti seslendirmiş ve kliplendirmiştir. Sanatçı yeni albüm çalışmalarına devam etmektedir.

  Share.
  Leave A Reply