Florence and the Machine (yazılışı Florence + the Machine), Florence Welch’in solistliğini ve liderliğini yaptığı bir ingiliz indie pop grubu.
  İlk albümleri Lungs, 6 Temmuz 2009’da çıkmıştır ve beş hafta UK Albums Chart listesinde kalmıştır. 17 Ocak 2010’da en üst sıraya çıkmıştır. Albüm Birleşik Krallık’ta 65 hafta boyunca ilk 40’ta yer almıştır, bu durum albümü 2009 ve 2010 yılında en çok satan albüm yapmıştır. Grubun 2. stüdyo albümü Ceremonials Ekim 2011’de piyasaya çıkmıştır, Birleşik Krallık’ta 1. sıradan, ABD’de 6. sıradan listelere giriş yapmıştır.
  Florence and the Machine’in müziği, rock ve soul dahil, pek çok akımın birleşiminden oluşan bir tarz şeklinde tanımlanmaktadır. Lungs, 2010 BRIT Ödülleri’nde Yılın en iyi albümü ödülünü kazanmıştır. 53.Grammy Ödülleri’nde En İyi Yeni Sanatçı ödülüne aday gösterilmiştir. Ek olarak grup, 2010 MTV Video Müzik Ödülleri’nde ve 2010 Nobel Barış Ödülü Konseri’nde performans sergilemiştir.

  Florence and the Machine ismi, Florence Welch’in gençlik yıllarında Isabella Summers ile olan beraberliğine dayanmaktadır. Welch ve Summers bir süre zarfında Florence Robot/Isa Machine isminde birlikte müzik yaptılar. Daha sonra bu isim kısaltılarak Florence and the Machine halini aldı. Summers’a ek olarak grupta; Robert Ackroyd (gitar ve geri vokaller), Chris Hayden (davul, perküsyon ve geri vokaller), Mark Saunders (bas gitar geri vokaller) and Tom Monger (harp) gibi isimler de yer almaktadır.

  Florence and the Machine’in ilk albümleri Lungs, 6 Temmuz 2009’da Birleşik Krallık’ta piyasaya sürüldü. Albümün yapımcılıkları; James Ford, Paul Epworth, Steve Mackey ve Charlie Hugall tarafından yapıldı. Albüm UK’de 1. ve İrlanda’da 2. sıraya yerleşerek zirve yaptı. 6 Ağustos 2009’da albüm UK’de 100.000 kopyanın üzerinde sattı ve 10 Ağustos 2009’da listelerde 5 hafta üst üste 2. sırada yer aldı. 25 Temmuz 2009’da ABD’de indirilebilmesinden sonra albüm Billboard listesine 17. sıradan girdi ve daha sonraki haftalarda 1 numaraya yerleşti. Albümün ABD’deki fiziksel satışı 20 Ekim’de Universal Republic tarafından yapılmaya başlandı.
  “Kiss with a Fist” albümün ana teklisi olarak 9 Haziran 2008’de piyasaya sürüldü. Daha sonra 1 Aralık 2008’de “Dog Days Are Over” isimli tekli onu takip etti. Şarkı hiçbir enstrümanın olmadığı “tuvalet büyüklüğünde” bir stüdyoda kaydedildi. Şarkı Amerikan dizilerinden Gossip Girl, Covert Affairs ile Brit dizisi Skins ‘te, Julia Roberts’ın başrolde oynadığı 2010 yılı yapımı sinema filmi Ye Dua et Sev ‘in fragmanında kullanıldı. “Dog Days Are Over”, aynı zamanda Jenna Ushkowitz ve Amber Riley tarafından yorumlanarak Glee dizisinin Special Education adlı bölümünde yer aldı. “Rabbit Heart (Raise It Up)”, 22 Haziran 2009’da albümün üçüncü teklisi olarak piyasaya sürüldü. Şarkının küçük bir melodisi ve sözlerinin bir kısmı olan “How quickly the glamour fades”, New York’lu bir grup olan Gang Gang Dance’in 2008 yılı şarkısı olan “House Jam”‘den albümde bu duruma hiç bahsedilmeden kullanıldı. Grubun üyeleri bu durumu fark ettiler ve Florence’in plak şirketinin dikkatine sundular. Island Records ihlali kabul etti. Gang Gang Dance’e şarkının yayın telif gelirinden pay ödemeye razı oldu. Welch, yanıldığını ve niyetinin emeğe saygı olduğunu söyleyerek durumu kabul etti.

  Welch, Los Angeles’taki yazarlar ve prodüktörlerle çalışabilmek adına, plak şirketi tarafından ikinci albümü ABD’de yapma teklifini değerlendirdi, ancak buna rağmen albümünü UK’de yapmaya karar verdi. İlk demo, Londra’daki küçük bir stüdyoda Welch ve Paul Epworth tarafından Ocak 2010’da oluşturuldu. Sayısız yapımcı albümün yapımında çalışmak istediklerini belirttiler ancak Welch bütün önerileri reddetti; çünkü Ceremonials albümünün; “daha karanlık, daha ağır, yüksek davul soundlu, daha baslı, fakat bir ses bütünlüğünden daha fazlası” olarak Lungs ‘ın daha iyi bir versiyonu olmasını istiyordu. Albüm yapımı işi yılın geri kalanı için yalnızca zaman zaman devam etti. Çünkü grup Lungs’ın popüler hale geldiği Amerika Birleşik Devletleri’nde, geniş bir tura konsantre olmuştu. Albümün yazma işinin büyük bir kısmı 2011’in Ocak ve Nisan ayları arasında tamamlanmıştı. Albüm kayıtları Nisan ayında Abbey Road Stüdyoları’nda yapılmaya başlandı. Welch’in çeşitli Amerikan stüdyolarında bazı şarkıları kaydetmesine karşın, albümün rafinesi Epworth’un kendisine ait Londra stüdyolarında gerçekleşti. Son kayıt oturumu Epworth’un stüdyosunda Temmuz ayında gerçekleşti. Epworth yedi parçanın yazımına yardımcı oldu. Summers, Kid Harpoon, James Ford ve besteci Eg White dahil olmak üzere, diğer birkaç İngiliz yazar albümün yapımında rol oynadılar.
  Şubat 2011 53.Grammy Ödülleri’nde, Florence and the Machine En İyi Yeni Sanatçı dalında aday gösterildi.
  Grubun ikinci stüdyo albümü Ceremonials 31 Ekim 2011’de piyasaya sürüldü. UK listelerine 1 numaradan ve ABD Billboard 200 listesine 6. sıradan giriş yaptı. 12 Ocak 2012 tarihinde; Londra O2 Arena’da 21 Şubat 2012’de yapılacak olan BRIT Ödülleri’nde Florence and the Machine, 2 dalda bu ödüle aday gösterildi. 26 Nisan 2012’de grup Pamuk Prenses ve Avcı filminin orijinal film müziği olan “Breath of Life” adlı şarkıyı piyasaya sürdü. 5 Temmuz 2012’de İskoç müzisyen Calvin Harris ile “Spectrum (Say My Name)” isimli şarkının remixini, Ceremonials ‘ın 4. teklisi olarak piyasaya sürdü. Bu şarkı grubun UK listelerinde 1 numaraya yükselmesini sağladı. Eylül 2012’de grubun turlarını bitirmesinden sonra Welch, 3. albüm için yeni materyallleri biraraya getirmelerinden duyduğu heyecanı ifade etti. Welch, Harris’le ikinci kez bu sefer Harris’in 18 Months adlı albümünde yer alan, 12 Ekim 2012 tarihinde piyasaya sürülen “Sweet Nothing” isimli şarkısında biraraya geldiler. Parça UK tekli listelerine 1 numaradan giriş yaptı ve ikilinin 1 numaraya yükselen 2. birlikte şarkıları oldu.
  2012 Ağustos ayının sonlarında Welch Style dergisine bir sonraki albümü yapmadan önce 12 aylık bir boşluk bırakmayı planladığını şu sözlerle ifade etti:”Bir yıllık büyük ara verme planı var. Plak şirketi bir sonraki albüm için üzerimde bir baskı kurmuyorlar. Bana istediğim kadar bekleyebileceğimi söylüyorlar.”
  2012’nin ortasında Universal Republic Records kapanacağını ve aralarında Florence and the Machine’in de bulunduğu tüm sanatçıların Republic Records’a devredileceğini açıkladı.
  Araık 2012’de Florence and the Machine En İyi Pop Vokal Albüm dalında Ceremonials ve En İyi Pop İkili/Grup Performansı dalında Shake It Out parçası ile 2013 Grammy Ödülleri’nde adaylık kazandı.
  4 Nisan 2013’te Florence and the Machine’in Baz Luhrmann’ın yönettiği Muhteşem Gatsby adlı film için “Over the Love” isimli bir şarkı yazdığı duyuruldu. Şarkı 17 Nisan 2013’te SoundCloud’da piyasaya sürüldü.

  Share.
  Leave A Reply