Feryal Başel Tüzün, Türk pop müzik sanatçısı.
  1975 yılında Ankara’da doğdu. “Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü”nden 1997 yılında mezun oldu. “Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Koro Bölümü”ne üç yıl devam etti. Tenor Savaşeri Kolat’la birlikte 1993 yılından bu yana ses eğitimi çalışmaları yapmaktadır. 1996–1999 yılları arasında “TRT”de “Genç Pop” adlı bir küğ izlencesi hazırlayıp sundu ve bu izlencenin orkestra yalkıcılığını yaptı.
  Feryal Başel, 12 Mart 1999 tarihinde Ankara’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’ne Unuttuğumu Sandığım Anda isimli şarkı ile katılmış ve Tuba Önal’ın seslendirdiği Dön Artık isimli şarkının ardından ikinci seçilmiştir. Feryal Başel, aynı yıl Hollanda’nın Emmen şehrinde düzenlenen OGAE İkinci Şans Şarkı Yarışması’nda Unuttuğumu Sandığım Anda isimli şarkı ile Türkiye’yi temsil etmiş ve on altı ülkeyi geride bırakarak 164 puanla birinci seçilmiştir.
  Feryal Başel, Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalleri’ne iki kere daha katılmıştır. 18 Şubat 2000’de Son Defa ve Sana isimli şarkılar ile yarışmış, 23 Şubat 2001’de ise Oysa Şimdi isimli şarkı ile üçüncü olmuş ve uluslararası finalde yarışma hakkını kazanamamıştır. 2009 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türk jürisinin 6’sından birisidir.
  Feryal Başel, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu’nda ses sanatçısı olarak müzik çalışmalarına devam etmektedir. Çeşitli organizasyonlarla yurt dışında dinletiler verdi. 1994 yılından bu yana ertikten kişi olarak küğ çalışmalarını sürdürmektedir.

  Share.
  Leave A Reply