14 Ocak 1970’te Ankara’da doğan Fazıl Say, dünyaca ünlü besteci ve klasik müziğin piyanistidir. 3 yaşında Ali Kemal ile ritmik jimnastik ve dinleme egzersizleri yaptı. Sonraki sekiz yıl boyunca Mithat Fenman’dan piyano dersleri aldı. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda piyano ve kompozisyon alanında okudu. Konservatuar boyunca uyum, kontrpuan, form bilgisi, analiz, enstrümantasyon, orkestrasyon, antik yollar, caz müziği ve caz armonisinin soy ve ritmik sistemleri üzerine çalıştı. Çağdaş müzik tarzlarını incelemek için üç yıl Ertuğrul Oğuz Fırat’tan ders aldı.

    1994 yılında Genç Konser Sanatçıları Uluslararası Yarışması’nda kariyerine başladı. Radio France Berakas Vakfı, Paul A. Balık Vakfı, Boston Metamorfos Orkestrası, M. Claremont Vakfı gibi kuruluşlardan ödüller aldı ve kariyerine New York’ta başladı.

    2003 – 2004 sezonunda New York Filarmoni Orkestrası, İsrail Filarmoni Orkestrası, St. Petersburg Filarmoni Orkestrası, Baltimore Senfoni Orkestrası, BBC Filarmoni Orkestrası, Baltimore Senfoni Orkestrası, BBC Filarmoni Orkestrası gibi dünyanın önemli yerlerinden olan orkestralarla çalıştı. 2004 yılında Maxim Vengerov ile birlikte Avrupa ve Amerika turnesine çıktı.

    Share.
    Leave A Reply