Fall Out Boy Chicago, Illinois’da kökenli bir Amerikalı Punk-Rock grubudur. 2001 yılında Patrick Stump (vokal, gitar), Peter Wentz (bas gitar, yardımcı vokal,söz yazarı), Joe Trohman (gitar) ve Andy Hurley (davul) tarafından kuruldu. Pete Wentz Fall Out Boy’un başkanıdır. Grup adını “The Simpsons” dizisindeki “Radioactive Man” adlı karakterin sağ kolu olan “Fall Out Boy” adlı çocuk karakterden almıştır.

  2002 senesinde Project Rocket grubuyla birlikte “Split” adlı bir EP çıkartan grup, 2003 senesinde Uprising Records etiketiyle “Fall Out Boy’s Evening Out With Your Girlfriend” adlı ilk albümünü yayınladı. Albüm sonrasında Chicago ve çevresinde performanslarda bulunarak dinleyici kitlesini genişleten ekip, aynı sene “Take This To Your Grave” adlı 3.albümünü Fueled By Ramen etiketiyle piyasaya sürdü.

  “Take This To Your Grave” albümünden “Grand Theft Autumn/Where Is Your Boy” ve “Saturday” parçalarını single olarak yayınlayan Fall Out Boy, bu single’ların radyolarda sıkça yer almasıyla birlikte aynı sene Island Records ile anlaşma imzaladı.

  2004 senesinde “My Heart Will Always Be The B-Side To My Tongue” adlı akustik EP’yi yine Fueled By Ramen etiketiyle yayınlayan Fall Out Boy, bu EP’de ilk albümde yer alan bazı parçaların akustik versiyonlarıyla birlikte Joy Division klasiği “Love Will Tear Us Apart”ın akustik versiyonuna da yer verdi. EP’nin yanında hayranlarına bir de DVD sunan grup, 2005 senesinde basçı Peter Wentz’in intihar girişimiyle sarsıntı yaşadı.
  2005 senesinde Island Records etiketiyle “From Under The Cork Tree” adlı 3. albümüne imza atan Fall Out Boy, bu albümle Amerika listelerinde 9 numara olmayı başardı. İngiltere listelerinde ise 12 numaraya yerleşen albümden çıkan ilk single “Sugar We’re Goin’ Down”, Amerika listelerinde 9 numara olurken, MTV TRL’de zirveye yerleşti. Single’a bir de video klip çeken grup, MTV Video Müzik Ödülleri’nden “MTV2 Ödülü”ne layık görüldü. Albümden ayrıca “Dance, Dance” ve “A Little Less Sixteen Candles, A Little More Touch Me” parçalarını single olarak yayınladı ve 2006 senesi Grammy’lerine de “En İyi Yeni Grup” dalında aday olarak gösterildi.
  “From Under The Cork Tree” albümü sonrası Taking Back Sunday, Blink-182, Panic! At The Disco, Midtown, All-American Rejects ve The Hush Sound gibi gruplarla turneye çıkan Fall Out Boy, 6 Şubat 2007’de “Infinity On High” adlı 4. albümünü piyasaya sürdü. Albüm öncesi çıkan ilk single “This Ain’t A Scene, It’s An Arms Race” ile Amerika listelerinde 2 numara olan grup, 2007 senesinde Avusturalya’da da bir turne gerçekleştirdi.İkinci single olarak grubun vokalisti Patrick Stump’ın yazdığı “The Carpal Tunnel Of Love”ı seçtiler.2007nin mart-nisan ayları gibi üçüncü single “Thnks Fr Th Mmrs”ı piyasaya sürdüler ve bununla beraber ülkemizde de hayran kitlelerini genişlettiler.2007 yazının başlarında albümlerinde ikinci sırada yer alan “The Take Over, The Breaks Over” singlelarını hayranlarına sundular.Yine 2007de yazın sonlarına doğru, albümlerinin 4.şarkısı ve singleları olan “Me & You”yu yayınladılar.Listelerdeki yerlerini hala korumakta olan grup, 1 nisan 2008de ilk konser dvdsini çıkarttı.
  Grup, yeni albümleri için Michael Jackson’ın ünlü parçası “Beat It”i yorumladı.
  PETE WENTZ OLAYLARI Sevgilisine Sidekick’ten göndermek için çektiği tamamen çıplak fotoğrafları internete düşüyor.Pete sidekick hesabı hacklenince çok üzülmüş.O haftada internetten en çok aranan “Pete Wentz Çıplak” olmuş.2005’te fazla anti-depresan aldığı için hastaneye kaldırılıyor ve medya bunu hemen intihar girişimi olarak gösteriyor ve Pete Wentz bunun üzerine “sadece uyumak istemiştim” diyor.

  16 Aralık 2008’de Fall Out Boy beşinci stüdyo albümünü çıkardı, Folie á Deux, Infinity on High’ın devamı olarak. Bu albümde Elvis Costello, Lil Wayne, Panic at the Disco’dan Brendon Urie, Cobra Starship’ten Gabe Saporta, Gym Class Heroes’dan Travis McCoy, Doug, The Cab’ten Alex DeLeon, The Academy Is’ten William Beckett, Blondie’den Debbie Harry ve Pharell Williams’la çalıştılar.
  Albümün büyük çıkış şarkısı, “I Don’t Care” 3 Eylül 2008’de çıkartıldı ve şarkı hala liste sıralarında yer almakta.Albümün ismi Folie á Deux, tam olarak iki kişilik delilik, psikopati belirtileri, özellikle paranoya veya hayali inançların bir kişiden başkasına iletilmesi anlamına geliyor. İkinci parça “America’s Suitehearts”radyolarda 8 Aralık, 2008’de yayınlandı.
  15 Ocak, 2009’da grup, Believers Never Die Part Deux Tour’u Folie á Deux’ye destek için Cobra Starship, Metro Station, All Time Low ve Hey Monday’le yapacaklarını duyurdular. Bu turun ismi 2004’te gerçekleştirdikleri Believers Never Die Tour’a dayanır. Grup ayrıca Kanye West’le ve Kid Rock’la Youth Ball’da Amerika Başkanı Barack Obama’nın görev alma töreninde sahne aldı.
  BT*

  Share.
  Leave A Reply