Def Leppard, 1977 yılında İngiltere’nin Sheffield kentinde New Wave of British Heavy Metal müzik akımının temsilcilerinden biri olarak kurulmuş hard rock grubudur. 1992 yılından bu yana, grubun kadrosu; Joe Elliott (vokal), Rick Savage (bas), Rick Allen (davul), Phil Collen (gitar), ve Vivian Campbell (gitar) şeklindedir. 1980’li yılların başından 1990’lı yılların başına kadar geçen süreç grubun ticari açıdan en başarılı olduğu dönemdir. Grup, 1981 yılında yayımlanan ikinci albümleri High ‘n’ Dry ile, tarzlarının oluşmasında büyük pay sahibi olan prodüktör Robert John “Mutt” Lange ile yıllar sürecek başarılı işbirliklerinin ilk ürünü verdiler. Albümde yer alan “Bringin’ On the Heartbreak”, 1982’de yayın hayatına başlayan MTV’de çalınan ilk hard rock/heavy metal video kliplerinden biri oldu. 1983 yılında yayımlanan Pyromania albümü sadece ABD ‘de 10 milyon sattı ve Photograph, Rock of Ages ve Foolin’ gibi single’lar ile Def Leppard bir marka haline dönüştü.
    Grubun bateristi Rick Allen’ın 1984 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu sol kolunu kaybetmesinin ardından kendisi için özel tasarlanmış elektronik davul seti ile müziğe devam etme kararı alması ile Def Leppard’ın dördüncü albümü Hysteria 1987 yılında yayımlandı. Albüm hem İngiltere hemde ABD’ müzik listelerinde 1 numaraya kadar yükseldi. Albüm, “Love Bites”, “Pour Some Sugar on Me”, “Hysteria”, “Armageddon It”, “Animal” ve “Rocket” olmak üzere altı hit single çıkararak tüm dünyada 20 milyon sattı.
    Grubun gitaristi Steve Clark’ın 1991 yılında evinde ölü bulunmasından sonra onun gitar kayıtlarını grubun diğer gitaristi Phill Collen’ın tamamlaması ile grubun beşinci albümü Adrenalize 1992 yılında yayımlandı. Albümün yayımlanmasından kısa bir süre sonra Steve Clark’ın ölümü nedeniyle yerine Vivian Campbell gruba dahil edildi.
    Def Leppard, günümüze dek 11 stüdyo albümü, 2 derleme albüm ve 1 konser albümü yayımladı. Tüm zamanların en çok satan müzik artislerinden biri olan Def Leppard tüm dünyada toplam 65 milyon albüm sattı. Grup, ABD’de iki albümü 10 milyonun üzerinde satan beş gruptan biridir. Grup, kazalar ve ölümler ile dolu tüm bu inişli çıkışlı kariyerlerine rağmen Rock müzik tarihinin en önemli grupları arasında olmayı başardı. Def Leppard 1995 yılında 24 saat içerisinde 3 farklı kıtada konser vererek Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir.

    Share.
    Leave A Reply