Deerhunter, Atlanta, Georgia kökenli Amerikalı bir bağımsız rock grubudur. Grup, Bradford Cox, Moses Archuleta, Josh Fauver ve Lockett Pundt’dan oluşmaktadır. Her ne kadar müzikleri noise rock, art rock, shoegaze, post-punk ve pop’ten öğeler taşısa da, grup üyeleri kendilerini ve müzik tarzlarını “ambient punk” olarak tasvir etmektedir. 2001 yılında kurulan grup, birkaç kez üye değişikliği geçirmiştir ve bu süreç içinde grup üyelerinden biri de vefat etmiştir.
    Grubun solisti olan Bradford Cox’un Atlas Sound adında bir solo projesi olmakla beraber, kimi zaman grubun gitaristi olan Lockett Pundt ve onun kendi projesi Lotus Plaza ile işbirliğinde bulunmaktadır.

    Grup birçok müzisyen, grup ve tarzın müziklerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bir “New York Times” konser eleştirisi, grubun etkilenimlerini “The Breeders, Stereolab, disko ritmi, Krautrock, Sonic Youth’un gürültü alt yapısı, kız grupların pop müziği, 1980’lerin bağımsız rock’ına ait sekiz notalı bas serisi” olarak tanımlamıştır. Halcyon Digest albümündeki “Coronado” adlı şarkı The Rolling Stones’ albümü “Exile On Main Street”‘ten esinlenmiş saksofon melodileri içermektedir. Cox, bu durumla ilgili: “Ben saksofonun orada kullanılmasını istiyordum çünkü The Stones’un Exile On Main Street albümünün yeniden yayımını sıklıkla dinlemekteydim…Ve bir desenin oluştuğunu fark ettim. Saksofonlar işte buna yol açıyor. Bu nedenle şarkımıza saksofon koyduk aslında. Gelecek yıli herkes kayıtlarında saksofon kullanmaya başlayacak çünkü saksofonlar gerçekten havalı.” demiştir

    Share.
    Leave A Reply