David Gilmour Biyografi

David Gilmour

David Jon Gilmour, CBE (d. 6 Mart 1946, Cambridge) İngiliz psychedelic rock grubu Pink Floyd’ un gitaristi ve solistidir. 13 yaşındayken komşuları tarafından hediye edilen bir klasik gitar ile yolculuk başladı. Çevresinde mükemmel ritm duygusu ve gitara olan hakimiyeti ile dikkat çekiyordu.
Pink Floyd’a katılmadan önce Paris’e giderek kurduğu toplulukla Avrupa turu yaptı. Fransızcası iyiydi ve müziğin yanı sıra Paris’te erkek model olarak çalıştı. Pink Floyd 1967 yılında Syd Barrett’ın gruptan ayrılmasından beş ay önce katıldı. 1970’lerde Pink Floyd’un müzikal başarısında en önemli katkıyı sağlayan isimlerden biri oldu. 1980’li yılların başından itibaren grubun bir diğer önemli ismi Roger Waters ile anlaşmazlığa düştü.
Roger Waters’ın gruptan ayrılmasından sonra yayınlanan The Division Bell albümünde Gilmour’ın tarzını anlamak mümkündür. Aynı zamanda David Gilmour, About Face ve On An Island adında üç solo albümü bulunmaktadır. İlk prodüktörlüğünü 1973’te Unicorn adlı gruba yapmıştır. On An Island albümü ise müzikal yaratıcılığının doruk noktasıdır.
Gruptan ayrılan Waters ile yıllar sonra Temmuz 2005’te Londra ‘da Hyde Park’ta Afrika’da yoksullukla mücadele için dünya genelinde 10 ülkede düzenlenen Live 8 konserinde birlikte sahneye çıkmıştır.
David’in en önemli hobisi uçmak; bunun dışında model uçak ve enstrüman koleksiyonculuğu ile ilgileniyor ve çeşitli havacılık gösterilerine katılıyor. Çift motorlu uçaklar, helikopterler, jetler için ehliyeti var. Bunun yanı sıra çok pahalı bir gitar arşivine sahip olan Gilmour Fender Stratocaster’in 001 seri numaralı gitarına sahiptir.1986 yılında evlendiği Ginger Gilmour’dan 1990 yılında ayrıldı. 29 Temmuz 1994’te Polly Samson’la evlendi. Üçü eski eşinden olmak üzere 7 çocuk babasıdır.

Yanıt bırak

Copyright © 2013 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik