Broken Social Scene, 1999 yılında Toronto, Ontario’da kurulan, an itibarı ile 19 üyesi olan, Juno Award sahibi Kanadalı indie rock grubu. Kurucuları olan Kevin Drew ve Brendan Canning haricindeki tüm üyeler Toronto çevresindeki başka gruplarda çalıyor ya da solo çalışmalar yapıyorlar. Grubun tarzı bütün üyelerinin müzikal projelerinin bir birleşimi olarak kabul edilebilir ve barok pop olarak anılır. Grubun müziğinde gitar, üflemeli çalgılar, keman gibi orkestra elemanlarına, olağandışı şarkı yapılarına, deneysel hatta bazen David Newfeld kaynaklı kaotik eser üslubuna rastlanır.

  Grubun kurucuları olan Kevin Drew ve Brendan Canning çıkış albümleri olan Feel Good Lost’u 2001 yılında kaydettiler ve albüm Noise Factory Records’tan Justin Peroff, Charles Spearin ve Bill Priddle’ın katkıları ile çıktı. Neredeyse tamamen enstrümantal olan albümü tanıtmak için konser vermeye başlayan ikili bunu eğlenceli bir gösteriye çeviremediklerini fark ettiler. Bunun üzerine Toronto’dan indie kökenli Andrew Whiteman, Jason Collett, Leslie Feist, Emily Haines gibi arkadaşlarını söz ve vokallerde katkıda bulunmak üzere canlı şovlarına davet ettiler. Daha sonraları James Shaw, Evan Cranley, Justin Peroff, John Crossingham, Stars’tan Torquil Campbell ve Amy Millan da desteklemeye başladı.
  Bu müzisyenler grubun ikinci albümü You Forgot It in People’ı kaydetmek üzere Drew, Canning, Peroff ve Spearin’e katıldılar. “You Forgot It in People” Juno Ödülleri’nde 2003 yılı Alternatif Albümü ödülünü kazandı. Bu albümde Jessica Moss, Brodie West, Susannah Brady ve Ohad Benchetrit gibi müzisyenlerin de katkıları vardı. Fakat bu isimler grup üyesi olarak değil albümün çıkışına destek olan müzisyenler olarak anıldılar. Albüm tanıtımı için çıktıkları turda grubun çekirdek üyeleri Drew, Canning, Peroff, Whiteman ve Jason Collett idi. Bunun dışında kalan elemanlar uygun oldukları günlerdeki gösterilere katıldılar.
  2003’te, Bee Hives isimli albümleri yayınlandı.
  4 Ekim 2005’te grubun Broken Social Scene isimli albümleri k-os, Jason Tait ve Murray Lightburn gibi isimlerin de desteği ile çıktı. Sınırlı sayıda çıkan EP’leri To Be You and Me de albümle birlikte basıldı. David Newfeld’ın ismi de ilk kez bu albümde grup üyesi olarak yazıldı.
  Grup 31 Ocak 2006’da “7/4(Shoroline)”‘ı çalmak için “Late Night with Conan O’Brien”a katıldı. 2006 Juno Ödüllerinde ise “Ibi Dreams of Pavement”‘ı çaldılar ve aynı törende yılın alternatif albümü ödülünü kazandılar.
  Grubun şarkıları çeşitli film ve televizyon dizilerinde de çalındı. 2002 yılında çıkan albümleri You Forgot it in People’da yer alan Lover’s Spit Clément Virgo’nun filmi Lie with Me’de (2005), Paul McGuigan’ın Wicker Park’ta (2004), Bruce McDonald’ın The Love Crimes of Gillian Guess’de (2004), ve Showtime dizisi Queer as Folk’ta (2003) yer aldı. Aynı şarkının Bee Hives albümündeki versiyonu ise Nip/Tuck’ın üçüncü sezonunda bir bölümde kullanıldı. “The L World” isimli dizide “Pacific Theme” ve “Looks Just Like the Sun” çalındı. Bunun dışında Half Nelson, Snow Cake gibi filmlerin film müziklerinde de grubun şarkıları yer aldı.
  2006’da Kuzey Amerika’da ilk kez düzenlenen Virgin Festival’e son dakika grubu olarak katıldılar. 7 Eylül’de festivalin başgruplarından Massive Attack yaşadıkları vize problemi sebebi ile festivale katılamayacaklarını duyurunca Ağustos ayında turneden dönmüş olan Broken Social Scene onların yerine 9 Eylül’de festivalin kapanış konserini verdi.
  2006’ının sonlarında grubun üyelerinden bazıları Meksikalı indie grubu olan Chikita Violenta’nın ikinci albümleri olan The Stars and Suns Sessions’a misafir sanatçı olarak çalıştı. Albüm Dave Newfeld tarafından yapıldı.

  8 Haziran 2007’de müzik sitesi Pitchforkmedia.com grubun kurucularından Kevin Drew’in Ohad Benchetrit ve Charles Spearin’inin de dahil olduğu grubun diğer üyelerince desteklenen solo bir albüm kaydettiğini duyurdu. Albümün ismi “Broken Social Scene presents Kevin Drew, Spirit If…” oldu. Bu albüm “Broken Social Scene presents…” serisinin de başlangıcı oldu ve grubun bir diğer kurucusu Brendan Canning tarafından 2008 yılı içerisinde çıkartacağı albümle takip edildi. Spirit of 2005-2006 yılları arasında grubun turnede olmadığı zamanlarda Ohad Benchetrit’in evinde kaydedildi. Her ne kadar solo bir proje olarak anılsa da neredeyse bütün BSS üyeleri albümde çalıştı. 18 Eylül 2007’de yayınlanan albümün turnesi 2007’inin sonlarında gerçekleşti. Şubat 2008’te yeniden turneye çıkan grubun bu sırada Brendan Canning’in solo albümünü de hazırlıyor. Albümün Arts & Crafts’tan 27 Mayıs 2008’te çıkacağı duyuruldu.

  Grubun 2002 ile 2004 yılları arasındaki tur programlarında konserlerin kadın vokalist gereksinimini Emily Haines, Leslie Feist ve Amy Millan, uygunluklarına göre değişmeli olarak üstlendiler. Bu durum 2005’te Lisa Lobsinger’ın tam zamanlı olarak gruba katılmasına kadar sürdü. Yine de zaman zaman -genellikle grubun Toronto’daki konserlerinde- bu kadın vokallerden herhangi biri duyurulmadığı halde gösteriye katılıyor. Grubun tur yılları ve o sene tura katılan sanatçılar aşağıdaki gibi:
  2001: Kevin Drew, Brendan Canning, Brodie West
  2002: Kevin Drew, Brendan Canning, Justin Peroff, Andrew Whiteman, Charles Spearin, Jason Collett, Emily Haines, Leslie Feist, Evan Cranley
  2003: Kevin Drew, Brendan Canning, Justin Peroff, Andrew Whiteman, Charles Spearin, Jason Collett, Leslie Feist, Evan Cranley
  2004: Kevin Drew, Brendan Canning, Justin Peroff, Andrew Whiteman, Charles Spearin, Jason Collett, Amy Millan, James Shaw, Evan Cranley
  2005: Kevin Drew, Brendan Canning, Justin Peroff, Andrew Whiteman, Charles Spearin, Lisa Lobsinger, John Crossingham, Julie Penner, Ohad Benchetrit, Leslie Feist
  2006: Kevin Drew, Brendan Canning, Justin Peroff, Andrew Whiteman, Charles Spearin, Ohad Benchetrit, Julie Penner, Lisa Lobsinger, Amy Millan
  2007: Kevin Drew, Brendan Canning, Justin Peroff, Andrew Kenny, Bill Priddle (daha sonra yerini önce Jimmy Shaw’a daha sonra Mitch Bowden’a bıraktı. Lütfen aşağıdaki açıklamaya bakınız), Sam Goldberg
  2005’de Collett kendi solo albümü Idols of Exile’ın tanıtımı için konserlere katılamadı.
  2007 turu sırasında, 16 Ekim’de Manchester’daki konser öncesi Bill Priddle köprücük kemiğini kırdı. Kevin Drew bu olay olduğunda Bill’in Glasgow’da bir otel odasında olduğunu ve son günlerin bir hayli heyecanlı geçtiğini açıkladı. Bu kazadan sonra Metric grubundan James Shaw kazanın olduğu sabah Toronto’dan yola çıkıp tur ekibine katıldı. Daha sonra ise Bill Priddle’ın yerini Mitch Bowden aldı.

  Share.
  Leave A Reply