Borknagar, 1994 yılında gitarist Øystein G. Brun tarafından Bergen, Norveç’te kurulan müzik grubu.

  Melodik atmosferi olan projeleri hep beğenmiş biri olan gitarist Brun’un Enslaved, Gorgoroth, Arcturus, Immortal ve Ulver gibi gruplardan kafa dengi müzisyenleri “geleneksel” black metal’in sınırlarını dağıtmak düşüncesiyle bir araya getirerek kurduğu grup, 1996 yılında kendi ismini taşıyan albümünü Malicious Records’dan yayınladıktan sonra Century Media ile anlaşıp 1997 yılında The Olden Domain’i piyasaya sürmüştür. Albümün eleştirmenler ve hayranlar tarafından iyi notlar alması, onlara 1998 yılında In Flames’in konuk grubu olarak katıldıkları bir Avrupa turnesi kazandırmıştır.
  Ağustos 1998’de kayıt için stüdyoya geri dönen grup, yeni üyeler gitarist Jens F. Ryland ve vokalist Simen Hestnæs’in de yer aldığı, The Archaic Course’u kaydeder. Albümü Wacken Açık Hava Festivali’nde inanılmaz bir performans takip eder. Ancak aynı yıl baterist Grim ve bas gitarist Kai Lie’nin Cradle of Filth, Napalm Death ve Krisiun ile yapılacak turne öncesi gruptan ayrılmasıyla, kadrolarına bateride Justin Greaves dahil olur ve Hestnæs’e ayrıca bas gitar görevi verilir.
  Mayıs 1999’da, Borknagar, eski Cradle of Filth ve Dimmu Borgir bateristi Nick Barker’ın da gruba dahil olmasıyla beraber, Emperor, Witchery, Peccatum ve Divine Empire’ın da dahil olduğu efsanevi Kings of Terror turnesiyle Kuzey Amerika’yı talan ederek, kariyerine yeni bir destan yazar.
  Grup 2000 yılının Ocak ayında İsveç’in ünlü Abyss Stüdyolarına, dördüncü albümleri olacak Quintessence’ın kayıtları için, baterist Asgeir Mickelson ve Solefald’ın klavyecisi Lars A. Nedland’ı saflarına alıp kayıda girer. Quintessence yılın en yaratıcı ekstrem metal albümlerinden biridir ve Norveç ulusal Alarm ödülüne aday olur. Simen Hestnæs, Dimmu Borgir’deki görevlerine konsantre olmak için gruptan ayrılır ve İsveçli Vintersorg kadroya dahil olur. Lars Nedland zamanını Solefald ve Borknagar arasında gayretle bölmeye devam ederken, Emperor ve Satyricon’un turne basçısı Erik Tyr Tiwaz yetenekleriyle katkıda bulunması için gruba davet edilir.
  Ekim 2001’de, Borknagar’ın en çok satan albümü, Empiricism, yayınlanır. Albüm Norveç’in en prestijli iki ödülü Spellemannpriesen ve Alarm için aday gösterilir.
  2004 yılında, Borknagar altıncı albümü Epic’i yazmayı bitirir. Albüm kayıtlarına başlamadan önce Jens F. Rylan ve Erik Tyr Tiwaz kişisel sebeplerden dolayı gruptan ayrılmaya karar verir. Albüm grubun en iddialı albümlerinden biridir; ulusal listelere girer ve dünya çapında çok iyi eleştiriler alır.
  2006 yılında, Borknagar uzun zamandır birlikte çalıştığı plak şirketi Century Media’dan yayınlanacak son albümü ve tamamı akustik olan, Origin’i yayınlar. Bu albüm müzikal bir yolculuğun sonunu belirler. 2008 yılında, geçen yılların bir müzikal delili olarak, Century Media Records For The Elements 1996-2006 isimli bir “best of” albümü yayınlar. Plak şirketiyle biten anlaşmalarının sona ermesiyle, Borknagar Norveçli Indie Recordings ile bir anlaşma imzalar. Jens F. Ryland ve Erik Tyr Tiwaz, Borknagar saflarına tekrar katılır. Kısa bir süre sonra, müzikal fikir ve amaç farklılıklarından dolayı, uzun süredir grubun bateristi olan Asgeir Mickelson gruptan ayrılmaya karar verir. Ayrılmasından birkaç ay sonra, baterist David Kinkade (Malevolent Creation, Arsis, Divine Empire) gruba katılır.
  2010 yılında, Borknagar, ICS Vortex’in “My Domain” şarkısında konuk vokalist olarak yeraldığı, Universal albümünü yayınlar. Çok süre geçmeden, grup yollarını Erik Tiwaz’la ayırır ve I.C.S. Vortex’in konserler için gruba döneceği açıklanır. I.C.S artık grubun saflarına katılmıştır ve Vintersorg’un yanında vokal ve bas gitar görevini icra etmektedir.
  2011 yılının başında, Borknagar eski suç ortakları Century Media Records ile tekrar birleşip, üç albümlük bir kontrat imzalamıştır.

  Share.
  Leave A Reply