Black Veil Brides, Hollywood, California kökenli Amerikan heavy metal grubu. Grup, Andrew Biersack (vokal), Ashley Purdy (bass, geri vokal), Jake Pitts (gitar), Jinxx (gitar, keman) ve Christian “CC” Coma (bateri)’dan oluşuyor. Black Veil Brides’in Kiss grubunun 1980lerdeki glam metal eylemlerinden etkilendikleri biliniyor.

  Black Veil Brides, 2006 yılında Brides ismiyle Andy Biersack (vokal), Johnny Herold (gitar) ve Phil Cenedella (bass) tarafından Delhi, Ohio’da kuruldu. Grup bir süre sonra MySpace üzerinden Nate Shipp (gitar) ve Chris Riesenberg (bateri) ile bağlantıya geçti ve Nate ile Chris gruba dahil edildi. İlk şarkısı “Knives and Pens” ile tanınmaya başlayan Black Veil Brides’ın ilk müzik videosu YouTube’da 50.466.299’dan fazla izlendi.[3]
  Kasım 2009’da David “Pan” Burton, grup içindeki çatışmalardan dolayı gruptan ayrıldı. Kısa bir süre Chris “Hollywood” Bluser gitarist olarak gruba katıldı. Myspace’de yayınlanan demoların söz yazarı Biersack’di. Black Veil Brides demoları yayınladığında Pan, kendi kayıtlarının da bu demoda olduğunu öne sürdü ve şarkıları gruba katılmadan önce yazmış olduğunu söyledi. We Stitch These Wounds ‘dan önce yayınlanan demolar sayesinde grup şarkıların başlığını değiştirme imkânı buldu ve “Beautiful Remains”, “Funeral in Flames” olarak; “All Your Hate”, “Alive and Burning” olarak değiştirildi. Öte yandan “Sweet Blasphemy” aynı kaldı.
  Eylül 2009’da Black Veil Brides, bugünkü adını kulanarak bağımsız plak şirketi StandBy Records ile anlaşma imzaladı.[4] Grup, yeni bir albüm ve tur için yazım sürecine girdi. Aralık 2009’da grup, “On Leather Wings” başlıklı ilk Amerika turuna çıktı.
  13 Temmuz 2010 grup, ilk albümü We Stitch These Wounds ‘ı yayımladı ve albüm, daha ilk haftasında 10.000’den fazla kopya satarak Billboard Top 200 listesinde 36. sıraya, Billboard Independent listesinde 1. sıraya kadar yükseldi.[5][6] 2010’un sonlarında Black Veil Brides, The Birthday Massacre, Dommin ve Aural Vampire gruplarıyla turneye çıktı.[7]
  Hot Topic’in baş müzik görevlisi John Kirkpatrick’in grup hakkındaki sözleri (Grubun t-shirtleri ülkede en çok satan ikinci t-shirt olmuştu) üzerine Black Veil Brides, Lava Records’un başkanı Jason Flom’un dikkatini çeker.[8] Grup, “D.I.Y.” modasının sıkı bir takipçisiydi -videolarında görüleceği gibi- bu da dikkatlerden kaçmayan bir detay oldu.[8] Flom, grubu dinledikten ve grupla tanıştıktan sonra tam olarak ne aradığına karar verdi ve grup hakkında HitQuarters’a şunları söyledi:
  “Onlar on yılardırki eksikliği geri getiriyor. Onlar gerçekten hayattaki büyük rock kahramanlarından. Makyajları, saçları, derileri ve en önemlisi harika şarkıları, harika çalışları…”[8]
  Flom sonunda StandBy Records’un kurucusu Neil Sheehan ile Lava’nın yayında grubun başka plak şirketinin daha olması için anlaşmaya vardı.

  Black Veil Brides, “God Save The Scream Tour” 2011’de Murderdolls’un yan grubu olarak sahne aldı. Ardından 18 Mart ile 6 Mayıs arasında AP Tour ile Amerika turnesine çıktı. [9] Grup bunun ardından Vans Warped Tour ile devam etti. Bu turne 24 Haziran 2011 ile aynı yılın 14 Ağustosuna kadar olan aralığı kapsıyordu.[10] Aynı zamanda grubun UK[11] ve Bamboozle’da[12] Download Festival’de yer aldı. 20 Nisan grubun Revolver Dergisi Golden Gods Ödülleri’ni En İyi Grup dalında ve Kerrang! UK Rock Dergisi Ödüllerini En İyi Yeni Grup dalında kazandığı, Kerrang! Ödüllerine En İyi Uluslararası Yeni Grup dalında aday gösterildiği öğrenildi.

  Set the World on Fire

  Kapak çalışması Nisan’da[13][14] yayınlanan grubun ikinci stüdyo albümü Set the World on Fire, Lava/Universal Republic tarafından 14 Haziran 2011 tarihinde yayınlandı. Albümle aynı ismi taşıyan parçanın Çığlık 4’de kullanılması planlandı. Grup, haberlerde bir açıklamayla birlikte filmde kullanılmayan şarkının genişletilmiş bir önizlemesini yayınladı.[15] Bunun ardından, şarkının 23 Mayıs’ta vizyona giren Transformers: Ayın Karanlık Yüzü filminde kullanılacağı açıklandı.[16]
  Albümdeki parçaların klipleri daha albüm çıkmadan önce yayınlandı. Albümün ilk klibi “Fallen Angels” teklisine çekildi ve nisanın sonunda yayınlandı.[17] “Fallen Angels”ın bir sonucu olarak “Youth and Whisky” önizlemesi gecikmeli olarak 3 Mayıs’ta yayınlandı.[18] Albümün sonraki teklisi The Legacy, Patrick Fogarty’nin yönettiği klibiyle birlikte 6 Haziran 2011 tarihinde YouTube üzerinden yayınlandı. Grup, Haziran 2011’de Nürburg, Almanya’da Rock am Ring festivali kapsamında Nürburgring motor sporları kompleksinde çaldı. [19] Ardından Set the World on Fire albümünün üçüncü teklisi Rebel Love Song’a Patrick Fogarty’nin yönetmenliğinde bir klip çekildi. Çekilen klip 19 Ekim’de YouTube’da yayınlandı. 25 ekimde grup, “Certain Reasons”ın tur günlerini Andy Biersack’ın bateri setinin bulduğu yüksek platforma çarpıp burnunu kırmasından dolayı iptal ettiğini duyurdu.[20] Grup, Avenged Sevenfold, Asking Alexandria ve Hollywood Undead’in katılacağı Buried Alive Tour ile turnelere tekrar başlayacağını duyurdu.


  Rebels EP

  Andy’nin Twitter’ı aracılığıyla yayınlanacak EP’nin başlığının “Rebels” olacağı duyruldu. Daha sonra EP hakkında fragmanlar YouTube üzerinden yayınlanmaya başladı. İlk fragman Billy Idol cover şarkısı olan “Rebel Yell” parçasındaki Andy’nin vokal kayıtlarından oluşuyordu. İkinci fragmanda Andy, EP hakkında daha detaylı bilgiler paylaştı. Üçüncü ve son fragmanda ise 14 kasımda yayınlandı ve önceki albüm Set the World on Fire’dan arta kalan parça “Coffin”‘in EP’de yer alacağı açıklandı. Grup, Glasswerk National’dan Chris ile bir röportajında[21] Ozzy Osbourne ve Black Label Society’den Zakk Wylde’ın EP’de konuk gitarist olacağını ima etti ve planlandığı üzere 12 Aralık 2011’de yayınlanan Rebels albümünde Wylde, Kiss coverı Unholy parçasında konuk gitarist olarak yer aldı.
  Grubun bir sonraki albümüyle ilgili olaraksa Jinxx ve Jake Glasswerk National için Chris Droney’e bir röportajda sürekli yeni şarkı yazdıklarını ve planlarının Nisan 2012’de yeni albümün kayıtlarını yapmak olduğunu söyledi. 18 Şubatta Jake Pitts yapımda olan üçüncü albümü ima ederek Twitter’da, “İnanılmaz şeyler! Sonraki kayıt sizi tekmeleyecek.” yazdı. Şubat 2012’daki bir röportajda Ashley Purdy, grubun üçüncü stüdyo albümünün 2012 yılının sonunda piyasaya sürüleceğini duyurdu.[22]

  Share.
  Leave A Reply