Alabama Shakes, Athens, Alabama’da 2009 yılında kurulmuş Amerikan rock grubudur. Grup solist Brittany Howard, gitarist Heath Fogg, basscı Zac Cockrell ve davulcu Steve Johnson’dan oluşuyor.

  Grubun kuruluşu Brittany Howard ile Zac Cockrell’in lisede psikoloji sınıfında tanışmaları ve okuldan sonra buluşup şarkı yazmaya başlamaları ve roots rock, progressive rock, soul ve country gibi değişik müzik türleri üzerinde tecrübe edinmelerine dayanıyor. Bir süre sonra ikiliye yerel bir müzik mağazasında çalışan Steve Johnson katılmasıyla üçlü Decatur, Alabama’da bir stüdyoya girip, yazdıkları şarkılardan bazılarını kaydetti. Gitarist Heath Fogg da bir süre sonra gruba dahil oldu.

  Eylül 2011’de dört şarkılık bir EP kaydetmesiyle Alabama Shakes, medyada geniş yer bulmaya başladı. Grup New York’un da dahil olduğu değişik şehirlerden olumlu tepkiler almaya başladı. 2011 sonlarında grubun şarkısı “You Ain’t Alone” bir mücevher firması olan Zales’ın reklamında kullanıldı. Grup MTV tarafından hazırlanan “2012 yılında takip edilmesi gereken 11 sanatçı” listesi içinde kendine yer buldu.
  Grup Eylül 2011’de İngiltere’de Rough Trade Record ve Amerika’da ATO Records şirketleriyle anlaşma imzaladı.Alabama Shakes Şubat 2012’de mtvU Woodie yarışmasında “en iyi canlı performans” dalında aday oldu.
  Grubun ilk albümü Boys & Girls Nisan 2012’de çıktı.

  Share.
  Leave A Reply