Ajlan Büyükburç (13 Kasım 1970, İstanbul – 22 Temmuz 1999, Muğla), Türk şarkıcı.

    Erol Büyükburç ile sekreterliğini yapan Türkan Türker’in birlikteliği sonucu dünyaya gelmiştir. Anne ve babasının kendisinden sonra dünya getirdiği Jeyan adlı bir kız kardeşi de vardır. Sekiz yaşındayken babasından gitar dersleri almaya başladı. Babasına ait üç bin plaktan oluşan arşive de sahip olan Büyükburç, caz müziğine onun sayesinde başladığını söylüyordu. 17 yaşında Türkçe şarkılar söylemeye başlayan Büyükburç, Fatih Erkoç’un vokalistliğini yapmıştır. Nişantaşı Anadolu Lisesi’nde okurken, Milliyet Gazetesi’nin her yıl düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması’nda “En İyi Kız Solist” dalında birinci oldu. Aziz Üstel’in sunduğu, Gecenin Konukları adlı televizyon programında çıktı. Bu programla birlikte adını duyurmaya başladı. Aynı programda tanıştığı Mine Çağlıyan ile Ajlan-Mine adıyla bir grup oluşturdular ve Aşkolsun adlı ilk albümleri Aralık 1993’te yayımlandı. Albüm önemli bir başarı yakaladı ancak Ajlan ile Mine bir yıl sonra ayrıldı.

    22 Temmuz 1999’da, Muğla’nın Fethiye ilçesi yakınlarında sabah saatlerinde geçirdiği trafik kazası sonucu henüz 29 yaşındayken yaşamını yitirdi. Sürücü ehliyetini kazadan sadece üç gün önce alan Ajlan Büyükburç görgü tanıklarının ifadesine göre, virajı hızla döndükten sonra karşısına çatallı yol çıkınca paniğe kapılıp frene bastı. Asfalt yoldan çıkıp bir hafta önce hizmete sokulan stabilize yola girerek otomobil üç takla attıktan sonra da park halindeki bir traktöre çarptı. Ajlan Büyükburç paramparça olan otomobilde yaşamını yitirdi. Olaydan sonra Fethiye Devlet Hastanesi’nde yapılan muayenede, boynunda ve kolunda üçer kırık olduğu, ölümün akciğer kanaması, kafa travması ve boyun kırığından meydana geldiği belirlendi. Kazanın olduğu yolda yeni dökülen mıcır nedeniyle 4 kazanın daha meydana geldiği ve kaza yapanlardan ikisinin belediyeye kazaya sebebiyet vermekten dolayı dava açtıkları öğrenildi. Ajlan Büyükburç’un kazadan 10 dakika önce Fethiye yakınlarında yol kontrolü yapan trafik polisleriyle sohbet ettiği, kendisini tanıttığı ve “Bodrum’dan yola çıktım, Kaş’a gazeteci bir arkadaşla buluşmaya gidiyorum” dediği öğrenildi.
    En sevdiği caz şarkılarını bir albümde toplamayı planlayan Büyükburç bunun için çalışmalara başlamıştı. Bir yandan da pop müzik albümü için çalışıyordu ve Aysel Gürel’den albümü için bir şarkı almıştı şarkının adı “Vursalar Ölmem” idi.

    Share.
    Leave A Reply