Saint Petersburg Ballet Theatre

  Dünyanın en önemli ve en saygın Saint Petersburg Ballet Theatre, sonunda ülkemizde de bir gösteri vermeye hazırlanıyor. 1994 yılında kurulduktan bu yana 60’tan fazla gösteri veren grup 19 ve 21 Aralık tarihleri arasında İstanbul TİM Show Center’da hayranlarına unutulmaz 3 gece yaşatacak. Kuğu Gölü ve La Bayadere eserlerini bizlere aktaracak olan Saint Petersburg Ballet Theatre için biletler şu anda Biletix üzerinden satışa sunulmuş durumda ve fiyatlarının da pek pahalı olmadıklarını vermiş olduğumuz bilgiler arasına ekleyelim.

  Dünyada, devlet ve sponsor desteklerinden tamamen bağımsız olarak çalışmalarını sürdüren tek klasik bale topluluğu olan Saint Petersburg Bale Topluluğu’nda yer alan 60 profesyonel bale sanatçısının birçoğu, dünyaca ünlü Vaganova Rus Balesi gibi önemli okullardan mezundur.

  Topluluk; Londra’daki ünlü Coliseum ve Royal Albert Hall, Paris’teki Champs – Elysées Théatre, Tokyo’daki Bunkamura Hall, Taipei ve Pekin’deki Ulusal Tiyatrolar gibi dünyanın en prestijli salonlarında gösteri yaparak dünya basınının odağı haline gelmiştir. The Times, The Daily Telegraph, The Guardian, The Independent gibi saygın basın kuruluşlarından olağanüstü yorumlar alan topluluk, aynı zamanda profesyonel bale eleştirmenleri tarafından da büyük övgüler toplamaktadır. Repertuvarında; Giselle, Don Kişot, Paquita, Fındıkkıran, Uyuyan Güzel, Romeo ve Juliet gibi dünyaca ünlü koreografilerin yer aldığı Saint Petersburg Bale Topluluğu, bu kez Kuğu Gölü ve La Bayadère ile TİM Show Center’da sahne alacaktır.

  Kuğu Gölü

  Kuğu Gölü, ünlü Rus besteci Pyotr İlyiç Çaykovski’nin en ünlü bale eserlerinden biridir. Şeytani bir büyücünün lanetiyle kuğuya dönüştürülen prenses Odette’in hikayesini anlatır.

  Klasik balenin başyapıtı sayılan Kuğu Gölü, Çaykovski’nin hem batı motifleri hem de yerel dans müzikleriyle bezenmiştir. Bu eser, müzik ve dans dilinin harika birlikteliği sayesinde, bale severlerin büyük beğenisini kazanmış, bu nedenle de yüz otuz yılı aşkın bir süredir tüm dünyada en büyük bale topluluklarının birincil tercihleri arasında yer almıştır.

  La Bayadère

  3 perdeden oluşan La Bayadère, ünlü besteci L. Minkus ile koreograf M. Petipa’nın ortak eseridir. Hindistan’da geçen bu aşk öyküsünde, tapınak dansçısı (Bayadère) olan Nikiya ile soylu savaşçı Solor’un aşkı anlatılmaktadır. Nikiya ve Solor türlü entrikalar yüzünden ayrılmak zorunda kalır. Solor’u kendi kızı Gamzatti ile evlendirmek isteyen Raja, Nikiya’yı öldürmeye karar verir. Gamzatti ve Solor’un nişan düğününde dans etmek zorunda kalan Nikiya; Raja ve kızının çiçek sepetine sakladıkları yılan tarafından öldürülür. Solor, keder ve umutsuzluktan aralarında Nikiya’nın da olduğu ölen dansçıların ruhlarını görür.

  19. yüzyılın romantik ve dramatik hayal gücünü yansıtması bakımından dönemin en önemli koreografilerinden biri olarak kabul edilen eser günümüzde de hala aynı heyecan verici etkisini koruyor.

  Share.
  Leave A Reply