Rusya; Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yapılacak olan 62. Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmayacağını açıkladı. Yapmış olduğu bu açıklamanın sonrasında ise büyük tepki topladı. Rusya’nın yarışmaya katılmama sebebi ise Rusya’nın Eurovision adayı olan Yuliya Samoylova’nın Kiev’e gelmesine izin verilememesi. Rus makamlarıyla temasa geçen Ukrayna iki alternatif teklif sundu.

  Rus aday Yuliya Samoylova’nın vizesinin verilmemesinin ardından yarışmaya katılamayacağını açıklayan Rusya uydu bağlantısıyla yarışmaya katılmayı veya yeni bir aday göndermeyi de reddetti.

  Rusya 62. Eurovision Şarkı Yarışmasından Çekildi

  Rusya’da Eurovision Yayınlanmayacak

  Ukrayna’nın Rus aday Yuliya Samoylova’ya koymuş olduğu yasak sebebi ile hiçbir Rus kanalında 62. Eurovision Şarkı Yarışması yayınlanmayacak. Kanallardan yapılan açıklamaya göre Ukrayna’nın almış olduğu bu karar hiçbir temele dayanmıyor. Rusya Ukrayna’nın yarışmayı tamamen politik hale getirdiğini düşünmekle birlikte, Eurovision Şarkı Yarışması Başkanı ise Frank Dieter Freiling ise Ukrayna’nın almış olduğu bu kararı ve Rus aday Yuliya Samoylova’ya koymuş olduğu yasağı kınadı. Yuliya Samoylova’ya konan seyahat yasağı sonucu alınan karar Eurovision Şarkı Yarışması’nın ülkeleri birleştirici olan bütünlüğünü baltalamış gibi gözüküyor.

  Share.
  Leave A Reply