Rhythm and Blues ya da R & B müzik, aslında ırk müziktir. Temelde Afrikalı-Amerikalı izleyiciler için tasarlanmıştır. Caz, gospel ve blues birleşimi, dönem R & B daha az saldırgan bir pazarlama terimi olarak kullanılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde 1940’larda icat edildi. R & B müzik, çağdaş sesleri yumurtlayarak yıllar içinde gelişti ama orijinal tür boogie ritimleri üzerinde duruldu ve Bo Diddley ve Chuck Berry gibi ünlü eylemleri dahil edildi. Dünya Savaşı’nın sonuna yeni sesler için şaşırtıcı çağrı üretildi ve R & B müzik türü bir sonuç olarak ortaya çıktı.

  Geleneksel R & B

  1940’ların sonlarında ve ellili yılların içinde R & B gruplar büyük ölçüde pirinç aletleri ve tahta enstrümanlarının yanı sıra davul, piyano ve vokalden oluşuyordu. Bu elementler caz gruplarında yaygındı ama R & B müzisyenlerin sürekli ritmi ile daha ağır bir ses üretti. Ellili yıllara ilerledikçe, tür müstehcen sözler ve onunla ilişkili provokatif dansı ile önemli hale geldi. Muddy Waters gibi sanatçılar, Chicago’nun güney tarafında R & B müzik tarzının yeni merkezini soyundan etti ve elektrikli gitar gibi unsurları tanıttı.

  R & B Ses

  R & B müzik tarzının şarkı sözleri bazen Afrikalı Amerikalı müzisyenlerle ilişkili diğer müzik türleri gibi, ayrımcılık ve ırkçı konular üzerinde duruldu ama düzenleme ve müzik tarzı giderek daha önemli hale geldi. Genel olarak, bu müzik tarzı sesi çoklu katmanlar oluşturmak için sürekli ritimler ve çok sayıda araçları içerir. Müzik sık sık danstan ilham aldı ya da en azından çekici ve ilginç bir ses sağlamak için dans tercih edildi. Bu şarkılarda sözler aşk, ilişkiler ve dans gibi konularda geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

  Share.
  Leave A Reply