mustafa_demirci

  Geride bıraktığımız günlerde Akgün Hotel’de gerçekleştirilen Müzikbir Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği 4. Olağan Genel Kurulu önemli gelişmelere ev sahipliği yaptı. Burada bir konuşma yapmış olan Müzikbir başkanı Dr. Mustafa Demirci, sektördeki sorunlara değinirken en çok da MÜYAP üzerinde durdu. Şu anda Türk müziğinin beklenen kalite ve seviyede olmadığını dile getiren Demirci, bundaki en büyük nedenin hem MÜYAP hem de MÜYAP Başkanı Bülent Forta olduğunu, bu isimlerin müzik dünyasının önünü tıkadığını ifade etti.

  Sektörün en önemli probleminin “Ortak Lisanslama” olduğunu belirten Müzikbir başkanı, ideolojik ve tekelci yaklaşımları benimseyen diğer meslek birliklerinin de Müzikbir’i ısrarla bu oluşumun dışında tutmak istediklerinin altını çizdi. Müzikbir başkanı Dr. Mustafa Demirci Sektörün Müyap tarafından hızla tükenmeye mahkum edildiğini ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yıllardır birleştirici ve ortak hareket etme yönündeki çabalarını da bir şekilde boşa çıkarıldığını söyledi.

  5846 sayılı Fikrî ve Sınaî Haklar’a ilişkin yasada yapılması planlanan köklü değişikliklere de değinen Müzikbir başkanı, bu yasanın Müyap tarafından müzik sektöründe belli firmaların çıkarlarına peşkeş çekilmek istendiğini iddia etti.

  Altı yıldır tasarlanmaya çalışılan yasanın Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesinde Meclise bir türlü sevk edilememesinin sorumlusunun Müyap ve diğer alandaki bazı meslek birlikleri olduğuna dikkat çeken Müzikbir başkanı, sektörün bizzat Müyap ve ideolojik yapılanmayı esas alan meslek birlikleri tarafından erimeye terk edildiğini söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı bu duruma artık bir son vermeye çağıran Müzikbir Başkanı Dr. Mustafa Demirci, bu gidişle müzik sektörünün bizzat Müyap ve taşeronları eliyle yok edileceğini vurguladı.

  Share.
  Leave A Reply