Manga – Yıldız Tilbe Hani Biz

 

2004 yılından bu yana yoluna emin adımlarla devam eden Manga, birkaç gün sonra yeni albümü ‘e-akustik’ albümünü yayınlayacak.

Manga’nın düet konusunda epey cüretkâr davrandığını biliyoruz. Bu camiaya adımını attığından beri birçok sanatçıya gerek sahnede gerek de albümlerinde yer verdi. Bu isimler de genel olarak aynı ortam içinden seçildi. Ancak bu albümde ‘sınır dışından’ bir isim mevzuya dahil oluyor. ‘Sen, ben, bizim oğlan’ kategorisinin dışında yer alan bu isim Yıldız Tilbe.

Albümün çıkış şarkısı ‘Hani Bize’ yayınlandı ve kısa sürede en çok dinlenen parçalardan biri oldu. Şarkıda düeti gerçekleştirecek isimler yan yana geldiğinde ortaya ne tür birşey çıkacağını kestirmek zor değil. Tahmin edildiği gibi alaturka nağmeler kullanılmış. Ancak bunların kullanımında bir sorun yok. Manga kendi tarzını en minimalist haliyle

şarkıya uygulamış. ‘Havalar’ Yıldız Tilbe tarafından estiği için, sanatçının vokali de eğreti durmuyor. Albümün kalanında bizi neler bekliyor bunu göreceğiz. Ancak ‘Hani Biz’, çıkış şarkısı olarak iyi bir tercih.

Fakat burada başka bir soru ortaya çıkıyor. Rockçıların alaturka denizinde takılmaları daha ne kadar sürecek? Eğer bu topraklara ait müziği batıyla dans ettirmek istiyorsanız bu zaten yapıldı. Ortaya çıkan sonuçtan da herkes memnun. Bunun üzerine tekrar tuğla koymak, ticari levhaların dinleyici üzerine dönmesine sebep olabilir. Bu da biraz samimiyetsiz kaçabilir.

Yardan ayrılmış gençler muhtemelen şarkıyı sevecek. Gömlek üstü kazak jenerasyonundan takılan modern abla ve abiler de gittikleri mekanda mayhoş bir kafayla şarkıyı dinlediklerinde bir ‘Offf’ çekecektir. Yani şarkı gideceği yeri bulmakta zorluk çekmeyecek.

Ancak levhalara dikkat!

Manga’nın Yıdız Tilbe’yle düeti ‘ Hani Bize’yi videolar bölümünden dinleyebilirsiniz.

Yanıt bırak

Copyright © 2012 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik