Hıdırellez 2015

  Hıdırellez festivalleri her sene olduğu gibi bu sene de büyük coşku ve eğlenceyle birlikte kutlanacak. Bu sene Hıdırellez’in kutlanacağı mekan olarak Maçka Küçükçiftlik Park seçildi. Bütün gün boyunca birbirinden farklı sanatçıların sahne alacağı gösterilerde ekstra olarak birçok şov da yapılacak. Her taraf rengarenk süslenecekken katılımcıların yardımıyla aktiviteler de düzenlenecek. Biletix üzerinden satışa sunulan Hıdırellez 2015 biletlerinin çoğu tükenmiş durumda ama halen az sayıda kaldı; acele etmenizi öneriyoruz. Aşağıda vermiş olduğumuz linkten biletleri satın alabilirsiniz.

  Hıdırellez 2015 Biletleri

  İstanbul, “Asya’dan Anadolu’ya, Balkanlardan İber Yarımadası’na süren yolculuğu boyunca içine farklı din, coğrafya ve kültürleri alarak günümüze ulaşmış, (…) sağlık, bereket, bolluk, şans, kısmet gibi dileklerin gerçekleşeceği ve uğursuzlukların sona ereceği gün olduğuna inanılan binlerce yılın bayramını Hıdırellez’i kutlamaya hazırlanıyor.

  Anadolu’da yaygın olan inanca göre karalarda dolaşan ve bereket getiren bir peygamber olan Hızır ile denizlerin hakimi olan İlyas peygamberlerin buluştuğu gün olarak bilinen ve farklı ritüel ve eğlencelerle coşkulu bir biçimde kutlanan ve aynı günün gecesi tutulan dileklerin gerçekleşeceğine inanılan Hıdırellez; diğer taraftan doğanın canlanması, soğuk kışın geride bırakılarak bahar ya da yaz mevsiminin gelişinin kutlanmasıdır.

  Bu evrensel ve tarihi gelenek bu yıl asli tarihi olan 5 Mayıs’tan iki gün önce mayıs ayının ilk pazar günü Maçka KüçükÇiftlik Park’ta Hıdırellez’in tanıtımına yaptığı katkılarla ve çalışmaları ile tanınan değerli sanatçı Suzan Kardeş’in müzik ve sanat danışmanlığı, birbirinden değerli sanatçıların katılımı ile kutlanacak.

  Yılın ilk ve en büyük açıkhava – bahar festivali Hıdırellez 2015’te canlı performanslar ve festival alanındaki çalgı-çengi grupları, roman çadırları, geleneksel tatlar, yüzlerce çaputla süslenmiş dilek ağaçları, geleneği tanıtan bir çok dekoratif öğe, hatıra köşeleri, piknik alanları, alışveriş alanları, falcılar, çocuklar için oyun parkı, akrobatlar, jonglörler, palyaçolar, cambazlar gün boyu sürecek bir çok etkinlik katılımcılara unutulmaz bir etkinlik olacak.

  Tüm İstanbul, Türkiye’nin önderliğinde 12 devletin desteği ile UNESCO tarafından ‘insanlığın somut olmayan kültür mirası listesine’ alınan bu geleneği yaşamaya ve yaşatmaya davet ediliyor.

  Şevval Sam
  Burhan Öçal ve Trakya All Stars
  Suzan Kardeş
  Luxus
  İstanbul Arabesque Project
  Kaknüs Ensemble
  Cüneyt Sepetçi ve Dolapdere Orkestrası
  Batu Mutlugil Band ve Quanun Of The World

  Konuklar : Aydilge, Bertuğ Cemil, Melis Danişmend, Kıvılcım Ural, Deniz Arcak

  Share.
  Leave A Reply