Müzik hayatımızın değişmez parçalarından biri. Sadece dinlerken bile kendimizi iyi hissettiğimiz bu şahane şeyi birde yaptığınızı hayal etsenize. Pek çok araştırmaya konu olan hatta bırakın insanı hayvanlar üzerinde bile farklı etkileri gözlemlenebilen bu evrensel iletişim yolu ile pek çok insan aynı duyguları paylaşabiliyor.

    Özellikle beden ve ruh arasında köprü olduğuna inanılan müziğin bir ameliyat masasında çalınmasına ne dersiniz? Hayal ürünü bir durumdan bahsetmiyoruz çünkü bu olay Güney Afrika’da yaşandı. Durban şehrinde bir müzisyen beyninde tümör olduğu gerçeği ile yüzleşir ve ameliyata alınır. Biliyorsunuz ki en zorlu ameliyatların başında gelen bu ameliyatta doktorları Musa Manzini isimli genç sanatçıyı bol bol konuşturdu hatta gitar çalmasını istediler.

    Aslında bu durum tamamen sağlıkla ilgiliydi. Yapılan müdahalede sanatçının el, ayak ve parmaklarında yaşanabilecek fonksiyon kaybını kontrol etmek isteyen doktorlar gitar çalan genç adamı hem gözlemledi hem tümörü temizledi hem de o gergin anları müzik sayesinde hep birlikte atlattılar. Aslında bu olay tarihte bir ilk değil çünkü daha önceki yıllarda ameliyatında saksafon çalan hatta opera söyleyen sanatçılar da var.

    Share.
    Leave A Reply