Dijitalleşmeden belki de en çok etkilenen sektörlerin başında müzik sektörü gelmektedir. Bu etkilerden en önemlisi, amatör ve profesyonel sanatçılar arasında dinleyiciye ulaşabilme olanakları sayesinde makasın gittikçe daralmasıdır.

    2018 yılı Küresel Müzik Raporunun yaptığı bir değerlendirme dijital müzik sektöründeki büyümeyi gözler nüne seriyor. Rapora göre müzik sektöründeki gelirler son 3 yılda artışa geçmiş durumda. Bu artıştaki en büyük pay da Spotify, Apple Music gibi online müzik akış servislerine ait. Söz konusu bu online servislere abone olan 176 milyon ücretli kullanıcı olduğu bilinmekte. Kısacası dijitalleşme ile birlikte müzik sektörü de büyük değişimler gösterdi ve sektörün tüm değer zincirleri de yeniden yapılanmış oldu.

    Üreticilerin Kazançları Oldukça Düşük

    Müzik sektöründe elde edilen toplam gelirin son 3 yılda artış göstermesi maalesef üreticilere yansıyan bir durum olmaktan oldukça uzak. Sektörden elde edilen gelirin çok büyük bir bölümü sektördeki aracı şirketlere dağılıyor. Yapılan araştırmalar örneğin 43 milyar dolarlık bir gelirin yalnızca yüzde 12’sinin sanatçıya ulaştığını göstermektedir.

    Share.
    Leave A Reply