Blues Brothers

  Modern blues müziğin en önemli sürdürücülerinden biri olarak gösterilen Blues Brothers sonunda ülkemize konser vermeye geliyor. İngiliz ve Amerikan müziğinin 60’lar akımından esinlenerek, The Doorsvari, The Beatlesvari müziğiyle gayet büyük bir dinleyici kitlesine sahip olan Blues Brothers, neredeyse tüm Avrupa’yı gezecek olduğu turneye İstanbul ayağını da ekledi. ABD, Brezilya, İngiltere, Almanya, Avusturya, Slovenya, Danimarka, İsveç, Norveç, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’da sahne aldıktan sonra İstanbul’da da sevenleriyle buluşacak olan Blues Brothers, aslına bakılırsa biraz bizleri şaşırtacak. Çünkü tam anlamıyla bir konser değil, daha farklı bir konseptte geliyorlar.

  Anarşist müzisyen kardeşler Jake ve Elwood Blues, John Belushi ve Dan Aykroyd’un yetmişlerde Saturday Night Live’da sergiledikleri müzikal skeçten doğar. Briefcase Full of Blues albümü ve çıktıkları ABD turnesini 1980’de çekilen unutulmaz sinema filmi The Blues Brothers takip eder. Aralarında Ray Charles ve Aretha Franklin’in de yer aldığı birçok soul ve blues sanatçısı, filmi sinema tarihinin unutulmazları arasına yazdırır. Belushi’nin 1982’deki ölümünün ardından grup misafir sanatçılar ve orkestra elemanlarıyla çalışmaya devam eder. 2000’de ise yine gişe rekorları kıracak devam filmi Blues Brothers 2000 çekilir.

  Daha sonraları Blues Brothers meşalesini The House of Blues alır. Günümüze kadar popülerliğini hiç kaybetmeyen gösterinin orijinal formatı farklı gruplar tarafından pek çok kez sahnelenir.

  Blues Brothers’ın bu yeni West End versiyonunda, Birmingham’lı İngiliz yapımcı, yönetmen ve vokalist Brad Henshaw ukala Jake Blues’u, Daniel Fletcher da uysal Elwood Blues’u canlandırıyor.

  Bu muhteşem ikilinin emprovize danslarına, seyircileri koltuklarında dans ettiren bir müzik grubu eşlik ediyor: Gitarda Rufus Ruffell, basta Alan Mian, davulda Steve Parry (müzikal direktör), keyboardda Dave Foster, saksafonda Richard Beesly, trompette Dave Mian ve trombonda Simon Pugsley. Ayrıca berrak sesli üçlü “Bluettes” ise hafızalardan silinmeyecek performanslarıyla göz dolduruyorlar.

  Share.
  Leave A Reply