Türkiye’de 2018 yılında Rap büyük bir atak yaparak yükselişe geçti. Günlük hayatta en çok duyurulan şarkılar Rap şarkılar oldu. Popüler kültürü etkisi altına alan Rap müziğin yükselişe geçmesinde Çukur dizisinin büyük etkisi oldu. Çukur dizisinde Gömün Beni Çukura şarkısının kullanılması ve çok tutulması Rap müzik için yeni bir kapı açtı.

    Kral Çıplak, Günah Benim ve Umudum Kalmadı gibi şarkılarıyla tanınan A.P.O.’nun Gömün Beni Çukura şarkısının ardından başka şarkılar da popüler kültürü ele geçirdi. Kültürel anlamda aslında Rap müziğin bir boşluğu doldurduğunu söyleyebiliriz.

    Rap Bir Sokak Sanatı Olarak Ortaya Çıktı

    Dünyada Rap’in tanınmaya başlaması 1970’lerdir. Bir sokak sanatı olarak ortaya çıktıktan birkaç yıl sonra müzik türü olarak gelişmiştir. Sugarhill Gang ilk rap gurubu olarak biliniyor. Ülkemizde de Rap’in yükselişe geçmesinin en büyük nedeni sokakla olan bağlantısı. Sevilen Rap müzik şarkılarında mahalle kültürünün unsurlarına yer veriliyor.  Rap son dönemde, hayata isyanı olan gen ve yoksul kitlenin duygularına tercüman oluyor.

    Share.
    Leave A Reply