Usher Biyografi

Usher

Usher (Tam adı: Usher Raymond) (d. 14 Ekim 1978), ABD’li 8 Grammy ödüllü R&B müzisyeni. En çok Grammy kazanan siyahi şarkıcılardan biridir.Dünya çapında 65 milyon albüm satmıştır. Billboard Hot 100’de 9 bir numara, 16 top 10 şarkısı vardır. Billboard Hot 100 tarihinin en başarılı 16. sanatçısı. 21. yüzyılın en başarılı 2. sanatçısı ve 21.yüzyılda Billboard Hot 100 listesinin en başarılı sanatçısı olmuştur.

1994 yılında tanıtım albümü olan Usher ile müzik dünyasıyla tanıştı. Bu albümüyle çok iyi satış grafiği elde edemese de dikkatleri üzerine çeken Usher 1997’de, liseden mezun olduktan sonra, ikinci albümü “My Way”i yayınlandı. Albüm 10 milyon satarak büyük bir başarı sağlar. Dansı ve sesiyle bir anda ilgi odağı olan Usher 2001’de 8701 adlı albümü yayınladı.Bu albümle iyi bir satış grafiği elde etti. 2004’ün Mart ayında Confessions albümü yayınladı. Albüm ilk hafta 1.1 milyon satarak büyük bir rekor kırdı. Albüm Amerikan listeleriyle beraber neredeyse tüm listelere 1 numaradan giriş yaptı.
Bu albümle yalnızca Amerika’da 10 milyon satarak Elmas Sertifikası aldı ve tüm dünyada 20 milyon sattı. “Burn”, “My Boo” ve “Yeah” şarkılarıyla haftalarca 1 numarada kalan şarkıcı 2004 yılının En İyi Single Tirajını elde ederek bir rekor daha kırdı. Confessions ile tam on haftadır Billboard albüm listesinin zirvesini kimselere kaptırmayan Usher, The Beatles ve Bee Gees’ten sonra aynı anda üç single ile Billboard single listesinin ilk 10’unda yer alan ilk isim oldu. R&B şarkıcısı Usher’ın “Confessions”ı,Amerikan tarihinde ABD’de yayımlandığı hafta 2 milyondan fazla satan ikinci albüm oldu.
Albümden çıkan “Burn” adlı single ile de uzun süre Billboard listesinin zirvesinde kalan Usher, “Yeah!”,şarkısı ile de tam 12 hafta boyunca 1 numarada kaldı. Üçüncü single “Confessions Part II” da dokuzuncu sırada yerini aldı. Bu başarıyı ilk kez 1964’te “I Want to Hold Your Hand”, “Can’t Buy Me Love” ve “She Loves You” single’ları ile The Beatles yakalamıştı. Bee Gees de 1978’de aynı başarıyı tekrarlamıştı. “Confessions Part II”, birinci sıraya yükselirse Usher, The Beatles’tan sonra art arda üç single’ı Billboard single listesinde zirve yüzü gören ilk isim olarak bir başka rekoru da yenileyecekti.Nitekim öylede oldu ve albüm Billboard’da 1 numaraya yükseldi ve 2004 yılı Usher’ın rekorlarıyla kapandı.O sene yapılan ankette en yakın rakibi Justin Timberlake’i büyük bir farkla geride bırakarak 2000’li yılların En Çok Rekora sahip R&B yıldızı oldu. Usher şimdilerde beşinci stüdyo albümü “Here I Stand”i de piyasaya sürmüştür.Albüm ve single yine Billboard’da 1 numaraya yükselmiştir.2008 yılında Tameka Foster ile dünya evine girdi ve 2 çocukları oldu. 2009 yılının kasım ayında çift boşandı.

Yanıt bırak

Copyright © 2013 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik
createCookie('reklamGelirVisitedPreviously2', 'reklamGelirVisitedPreviously2', 1); }