The White Stripes Biyografi

The White Stripes

The White Stripes, ABD’li, Detroit’ten gelen, iki kişiden oluşan rock grubudur. Jack White (solist, söz yazarı, gitarist, piyanist) ve Meg White (davul, perküsyon, vokal) grup üyeleridir. Elephant albümleri ile büyük çıkış yapmışlardır. Bu albümdeki Seven Nation Army isimli singleları 2004 yılında En İyi Rock Şarkısı dalında Grammy Ödülü almıştır. Uzun bir süre pasif kalan grup 6 Şubat 2011 tarihinde dağıldıklarını açıklamışlardır.

Jack White ve Meg White’ın kardeş oldukları sanılsa da boşanmış bir çifttirler. Grup 1997 yılında kurulmuştur. Jack ilk albümlerini en kızgın, en güçlü ve Detroit soundlu albüm olarak tanımlamıştır. İkinci albümleri De Stijl Hollanda sanat akımını takip ettiklerine dair albüme verdikleri isimdir. Bu sanat akımı albüm kapaklarında da görülür.

Grup 2001 yılında üçüncü albümleri White Blood Cells ile ilk büyük başarısını elde etti. Grubun yaptığı garaj rock türü önce İngiltere’de sonra ABD’de büyük ilgi gördü. Q Dergisi 2002 yılında grubu ölmeden önce görülmesi gereken 50 grup arasında gösterdi.
Ardından, 1 Nisan 2003’te Elephant albümleri geldi. Bu albüm de çok fazla ilgi gördü. Grup artık tüm dünya tarafından tanınıyordu.
2003 yılında Jack ve Meg Coffee and Cigarettes adlı filmin “Jack Shows Meg His Tesla Coil” isimli bölümünde oynadılar.

Yanıt bırak

Copyright © 2013 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik
createCookie('reklamGelirVisitedPreviously2', 'reklamGelirVisitedPreviously2', 1); }