System of a Down Biyografi

soad

System of a Down, 1994 yılında Kaliforniya’da kurulmuş Ermeni-Amerikan alternatif metal grubu. Grup; vokalist Serj Tankian, gitarist Daron Malakian, bas gitarist Shavo Odadjian ve baterist John Dolmayan’dan oluşmaktadır. Kurulduğundan bu yana dört stüdyo albümü yayınlayan grup, 2006’da “B.Y.O.B.” şarkısıyla En İyi Hard Rock Performansı dalında Grammy Ödülü kazandı. Ağustos 2006’da dağılan grup üyeleri, Kasım 2010’da tekrar bir araya geldi.

İlk kurulduğunda Soil adını kullanan grup, 1994’te adını System of a Down olarak değiştirdi. 1997’de grubun bateristi Andy Khachaturian’ın gruptan ayrılmasıyla yerine John Dolmayan gruba katıldı. Bu değişimle birlikte bugünkü hâlini alan grup, yine aynı sene ilk stüdyo albümü için hazırlıklara başladı ve 1998’te ilk stüdyo albümü System of a Down’ı yayınladı.
4 Eylül 2001’de grubun ikinci stüdyo albümü Toxicity’i yayınlandı. Yayınlandığından bu yana dünya çapınca 12 milyon kopya satan albüm, ABD’de 3 kez multi-platinyum sertifikasına layık görüldü. Toxicity’nin çok satılmasının ardından yeni albümünün Toxicity 2 adıyla 2002’de yayınlanacağını duyuran grup, albümün bir kısmının sanal ortamda çalınmasıyla albüm adını Steal This Album (Bu Albümü Çal) olarak değiştirip yayınladı.
2005’te yayınlanan grubun dördüncü stüdyo albümü Mezmerize ile tarzını sertleştiren grup, albümün Amerika hükümetini eleştiren parçası “B.Y.O.B.” ile 2006’da En İyi Hard Rock Performansı dalında Grammy Ödülü kazandı. Mezmerize albümünün ardından birkaç ay sonra grubun beşinci stüdyo albümü Hypnotize yayınlandı. Bu albümle birlikte Daron Malakian iyice vokal olarak öne çıkmaya başladı ve Serj Tankian biraz daha arka planda kaldı. Toxicity albümünün ardından en çok satan Hypnotize albümünün ardından kısa süre sonra ayrılan grup üyeleri solo kariyerlerinde albüm yayınladı. Serj Tankian, 2007’de Elect The Dead albümünü, Daron Malakian ise John Dolmayan ile birlikte 2008’de Scars on Broadway albümünü yayınladı. Dört senenin ardından Kasım 2010’da tekrar birleşme kararı alan grup Haziran 2011’de Rock Am Ring’de headliner olarak yer aldı. Çeşitli festivallerde yer alan grup Ağustos 2012’de 2013’te yeni bir stüdyo albümü yapacağını duyurdu.

Yanıt bırak

Copyright © 2013 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik
createCookie('reklamGelirVisitedPreviously2', 'reklamGelirVisitedPreviously2', 1); }