Mustafa Ceceli Biyografi

Mustafa Ceceli

Mustafa Ceceli (d. 2 Kasım 1980, Ankara), Türk şarkıcı, aranjör, yapımcı. 2 Kasım 1980’de Ankara’da dünyaya gelen Mustafa Ceceli’nin müziğe olan ilgisi ailesi tarafından çok küçük yaşlarında farkedildi. 6 yaşında piyano ile tanışan Ceceli’ye, almış olduğu 2 yıllık piyano eğitimi sonrası öğretmeni konservatuar eğitimi almasını önerdi. 8 yaşında TRT’de yayınlanan Köy Doktoru adlı bir dizide 13 bölüm rol aldı. Daha sonra da UNİCEF için hazırlanan Can Suyu adlı bir filmde oynadı. Lise yıllarında amatör olarak düzenlemeler yapmaya başladı. Üniversite sınavında Ankara Üniversitesi Veteriner Hekimliği bölümünü kazanan Mustafa Ceceli aynı dönemde arkadaşlarının kurmuş olduğu bir grupta keyboard çalmaya başladı. Bir taraftan da albüm yapmak isteyen sanatçılara demo kayıtlar hazırladı. Fakültenin 3. yılında tekrar üniversite sınavına girerek Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nü kazandı ve Ankara’daki müzik hayatını noktalayarak İstanbul’a geldi.

İstanbul’a gelişinin ardından Cenk Eren’in vokalistliğini yapan Merih Ermakastar’ın şarkılarına düzenlemeler yaparak profesyonel aranjörlük hayatına adım attı. Piyasaya çıkan bu albümle birlikte Ozan Doğulu ile tanıştı ve o dönemde hazırlanmakta olan Kenan Doğulu’nun Demedi Deme albümündeki Aklım Karıştı şarkısının düzenlemesini yaptı. Bu şarkıda yaptığı başarılı düzenleme sonrasında Sezen Aksu’ya kadar uzanan müzik yolculuğu başlamış oldu. Sezen Aksu’ya hem albümlerinde hem de sahnede eşlik etmeye başlayan Ceceli’nin imza attığı aranjeler büyük ilgi gördü. Listelerde üst sıralarda yer alan İkili Delilik, Hükümsüz ve Gidemem şarkılarını düzenledi. Aynı tarihlerde düzenlemiş olduğu Çakkıdı şarkısı Türk Pop Müziğine yeni bir soluk getirdi ve yoğun ilgi gördü. Ardından Emre Altuğ, Levent Yüksel, Hande Yener, Serdar Ortaç, Melih Görgün, Betül Demir, Murat Boz, Sıla, Hepsi ve Emel Müftüoğlu’na yaptığı aranjelerle hızlı yükselişini devam ettirdi. Ayrıca Hepsi 1 isimli dizide de bir aranjörü canlandırdı. Bu dizide oynadığı sıralarda ise saçını sarıya boyatmıştı.

Samsun Demir’den gelen teklif üzerine Enbe Orkestrası albümünde konuk sanatçı olarak, Sezen Aksu’ya ait olan Unutamam adlı şarkıyı seslendirdi ve bir klip çekti. Şarkı 35. Altın Kelebek Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Solist ve Power Türk Video Müzik Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Video Klip ödüllerini aldı. Bu şarkıdaki etkileyici yorumuyla solistlik kariyeri de başlamış oldu. 2008 yılında Uzay Heparı anısına çıkarılan Uzay Heparı Sonsuza albümünde daha önce Aşkın Nur Yengi’nin yorumladığı,söz ve müziği Sezen Aksu’ya ait olan Karanfil adlı parçayı seslendirdi ve klip çekti. 1 Kasım 2008’de Sinem Ceceli ile evlendi. “Limon Çiçekleri” isimli ilk single çalısması 14 Temmuz 2009’da DMC etiketiyle piyasaya çıktı. Şarkı, müzik listelerinde 1 numaraya yükseldi ve yayın kuruluşları tarafından düzenlenen pek çok oylamada yılın en iyi single ödülünü aldı.Ayrıca Büyükada’da bir klip de çekildi ve bu kliple bir çok ödül daha aldı. Yaklasık iki yıl süren çalışma sonrasında 20 Kasım 2009 tarihinde ilk solo albümü ile müzik marketlerdeki yerini aldı.Albümün adını Mustafa Ceceli 2009 koydu. Bu albümdeki Hastalıkta Sağlıkta, Bekle, Dön, Tenlerin Seçimi isimli parçalarını kliplendirerek dinlenme oranlarını arttırdı. 16.Kral TV Müzik ödülleri gecesinde En İyi Erkek Sanatçı ve En İyi Albüm ödüllerine layık görüldü. Bu ödüller sonrası, Magazin Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen gecede Hastalıkta Sağlıkta isimli şarkısıyla Yılın En İyi Çıkış Yapan Şarkısı ödülünü aldı. Hürriyet Gazetesi tarafından düzenlenen 37. Altın Kelebek Ödülleri gecesinde En İyi Çıkış Yapan Sanatçı ödülüne layık görüldü. Profesyonel olarak aranjörlük hayatına da devam eden Mustafa Ceceli son olarak; Sertab Erener, Tarkan, Ajda Pekkan ve Aşkın Nur Yengi ile çalıştı. Enbe Orkestrası Kalbim albümünde yer aldı. Albümde seslendirdiği 2 şarkı Eksik ve Yağmur Ağlıyor yoğun ilgi gördü.Ayrıca bu parçalara da klipler çekti.Eksik şarkısı Mustafa Ceceli / Elvan Günaydın düeti olarak dinleyicisiyle buluştu. Mayıs-Haziran aylarında Eksik şarkısının Remixes albümü satışa sunuldu.

Eşi Sinem Ceceli’den 28 Eylül 2011’de bir oğlu oldu ve oğlunun ismini Arın Ceceli koydu. Oğlunun isminin bir hikayesi olmadığını söyleyen Ceceli isimlere bakarken Arın isminde durduklarını belirtti. 2011 yılının sonunda İskender Paydaş Zamansız Şarkılar albümünde Sensiz Olmaz Ki adlı parçayı seslendirdi ve ona bir klip çektiler.

2 Nisan 2012 Pazartesi günü yeni albümü ‘Es’ i müzik piyasasına sundu ve ilk video klibini de albümle aynı adı taşıyan Es adlı şarkıya Murad Küçük yönetmenliğinde çekti.İkinci video klibini ise Bir Yanlış Kaç Doğru adlı şarkısına çekti.Ağustos 2012’de ise Es albümü parçalarının ve iki yeni yeni parçanın bulunduğu Es Remixes albümünü çıkardı. Albümdeki eski bir Sezen Aksu parçası olan Bir Zamanlar Deli Gönlüm isimli parçaya klip çekti. 2012’nin sonlarında ise Sevgilim parçasına dostları ve müzisyen arkadaşlarıyla bir klip çekti.

Yılın başlarında Es albümünde bulunan Aman parçasına Duygu Çetinkaya ile bir klip çekti. 19.Kral TV Müzik Ödülleri yeni adıyla Türkiye Müzik Ödülleri‘nde Es albümü ile En İyi Albüm ve En İyi Erkek Sanatçı ödüllerini aldı. Ceceli profesyonel aranjörlük hayatını bırakmayıp Sertap Erener, Burcu Güneş, Ziynet Sali, Bengü, Murat Boz, Emre Aydın gibi sanatçılara aranjeler yaptı. Temmuz ayında önceden Erol Evgin’in seslendirdiği Söyle Canım adlı bir Single çıkardı ve o Single’a klip çekti. Yaz aylarında bir çok yerde konser verdi. Şimdilerde ise Es albümünde bulunan Dünyanın Bütün Sabahları adlı parçasına Murat Küçük, Oyun Olmazdı Aşkla şarkısına ise Emre Aydın yönetmenliğinde bir klip çekiyor. Ayrıca yeni albümünü de 2014 yılının ortalarında çıkarmayı planlıyor.

Yanıt bırak

Copyright © 2013 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik
createCookie('reklamGelirVisitedPreviously2', 'reklamGelirVisitedPreviously2', 1); }