Kaygısızlar Biyografi

Kaygısızlar

Kaygısızlar 1960’larda müzik yapan bir Türk rock grubudur. Solo ve Barış Manço ile yaptığı çalışmalarla tanınan grup üyelerinden Mazhar Alanson ve Fuat Güner daha sonra MFÖ grubunu kurmuşlardır.

Grup gitarda Fuat Güner, davulda Ender Arol ve Semih Oksay tarafından 1965’te kuruldu. Kısa süre sonra The Beatles’ın Rubber Soul albümünü satın alan Mazhar Alanson ile karşılaşan Fuat Güner, albümü beraber dinlemeyi önerdi. Albümü dinlerken bir yandan da akorları çıkarmakla uğraşan Güner, Mazhar Alanson’un şarkı söylemesinden etkilendi ve gruba katılmasını teklif etti. “Kaygısızlar” adını alan grup The Beatles, The Rolling Stones ve Crosby, Stills, & Nash şarkılarını yorumlamaya başladı. [1] Küçük Moda Gazinosu’nda çalan grup Arda Uskan tarafından Erdek’te çalmaya çağrıldı. Fuat Güner’in evden kaçarak katıldığı yaz boyunca verdikleri konserde 60’a yakın dans parçasını saatlerce süren gösterilerde çalıp para kazandılar. Bu parayla kendilerine daha iyi ses teşkilatı aldılar. Bu sırada baterist Ender Arol’un yerine Ali Serdar, bas gitarist Sadık Kuyaş katıldı. grupta bir süre gitarda Cenap Kıyıkoğlu yer aldı.

1967’nin sonunda Kaygısızlar ile o dönem gruplarla çalışan ve kendisine bir grup arayan Barış Manço’nun yolları kesişti. 1967’de çıkan ilk plaklarında Kol Düğmeleri ve Seher Vakti şarkılarını beraber yeniden yorumladılar. Sanatçılar dönemin ruhuna uygun olarak Rock’n’Roll, Beat ve hatta bazen Psychedelic rock müzik yaptılar.
Barış Manço’lu kayıtlarda bas gitarda Mithat Danışan yer aldı. Gruba zaman zaman o zaman genç bir müzisyen olan Fikret Kızılok eşlik ediyordu. Kızılok’lu Kaygısızlar’ın Barış Manço ile kaydettikleri tek şarkı “Ay Osman”, 1971’de plak olarak izinsiz yayınlamıştı.
1969 tarihli son plaklarında ise “Kağızman”, “Ağlama Değmez Hayat”, “Kirpiklerin Ok Ok Eyle” gibi Türk müziğine daha yakın bir rock müziği yaptılar.
Kariyerinde yurtdışının yeri büyük olan Barış Manço, Kaygısızlar’ı da bir dönem Fransa’ya çekti. Fransa’da iyi şartlarda kaydedilen iki şarkı, “Fairground” ve “Susanna” plak olarak yayınlanmadı, ancak Barış Manço’nun tek filmi olan Baba Bizi Eversene’de ve 1980’de çıkan toplama albüm “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa”da yer aldı. Ancak Kaygısızlar’ın yurt dışında yapamayacaklarını söylemesi üzerine Barış Manço ile grubun yolları ayrıldı.

1969’da ilk plakları “Şaşırdım / Son Gece” ve “Artık Yeter / Hüzün” çıktı. Bu dört şarkının üçü yabancılar şarkılara Türkçe sözler yazılarak yaratılmıştı. 1970’te “Mutsuz Adam / Özlem” plağı çıktı. Bu şarkılar Fuat Güner besteleriydi. Konserlerde müziklerini zenginleştirmek için flüte Erdinç Avcı, kemana da Cemil Alev’i aldılar. 1971’de çıkan son plakları “Diloy / Elif Deyi” grubun Rock’tan uzaklaşıp, Anadolu ezgilerine ve folk’a yaklaştığını gösteriyordu. Ancak bu plaklar Barış Manço plakların başarısına ulaşamadı . Grubun son döneminde bas gitara Özkan Uğur geldi. Ancak kısa süre sonra grup dağıldı.
Fuat Güner bir süre “Yeni Kaygısızlar” adı altında grubu sürdürmeye çalışsa da daha sonra Mazhar Alanson ile birlikte Mazhar – Fuat olarak folk rock tarzında Türküz Türkü Çağırırız albümünü çıkardı. Daha sonra Özkan Uğur’un da katılımıyla önce İpucu Beşlisi’ni daha sonra da MFÖ’yü kurdular.

Yanıt bırak

Copyright © 2013 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik
createCookie('reklamGelirVisitedPreviously2', 'reklamGelirVisitedPreviously2', 1); }