Janet Jackson Biyografi

Janet Jackson

Janet Damita Jo Jackson (d. 16 Mayıs 1966, Gary, Indiana), kısaca Janet Jackson olarak bilinen, ABD’li R&B şarkıcısı ve söz yazarı. Sanatçı, ağabeyi Michael Jackson’ın elde ettiği başarıların ardından, 1982’de on altı yaşındayken kardeşlerinin desteğiyle beraber ilk albümü Janet Jackson’ı yayımladı. Bu albümle olumlu eleştiriler toplayan Jackson, bunun ardından 1984 yılında, Dream Street adındaki ikinci albümünü yayımladı. Albümün listelerde ilk yüzü geçememesi sonunda kardeşleri ve menajeri olan babasıyla ilişkilerine son verdi ve gerçek yapımcılarla çalışmaya başladı. Ardından 1986’da Control adlı albümü yayımladı.
İlk kez dünya çapında duyulan Jackson, seksenlerde adından sıkça söz ettirdi. Bu albümün başarısından sonra, 1989’da Rhythm Nation 1814’i yayımladı. Albümle beraber satışlarda üst sıralarda yer edindi. 1993’te yetmişlerin dans parçalarından örnekler içeren albümü janet.’ı yayımladı. Albümün eleştirmenlerce olumlu eleştiriler almasının ardından doksanların ortasında panik atak hastalığına yakalandı. Tedavi gördüğü sırada ayrıca albümüyle de ilgilendi. 1997’de The Velvet Rope’u çıkardı ve bu albümle Amerikan albüm listelerinde bir numaraya kadar yükseldi. 2001’de All for You adlı albümünü yayımlayan Jackson, 2000’lerde medyadan uzak kaldı.
2008 itibariyle on stüdyo albümü yayımlayan sanatçı, satışlara bakıldığında, “Jackson kardeşler”in en başarılı kadın üyesidir. Jackson, günümüze kadar altısı Amerikan albüm listelerinde zirveye ulaşan on stüdyo albümüne imza attı, çıkarmış olduğu on tekli, Amerikan müzik listelerinde zirveye oturdu. Sanatçı, 1982’deki ilk albümden 1991’e kadar; ve 1995’teki toplama albümü için A&M Records altında, 1991’den 2007’ye kadar Virgin Records altında ve 2007’den sonra Island Records altında çalıştı. Janet Jackson, günümüze kadar yüz milyondan fazla albüm satışı yakaladı. Müzik hayatının dışında sinemada da yer alan Jackson, profesyonel anlamda ilk defa 1993’te Sadece Justice adlı filmde Tupac Shakur ile beraber başrol oynadı. Sonrasında 2000’de Çatlak Profesör II’de görünen Jackson, son olarak 2007’de “Neden Evlendim?” adlı filmde rol aldı.
Yakın zamanda Wissam Al Mana ile evlenen Janet Jackson, İslam dinini seçmiştir.

Yanıt bırak

Copyright © 2013 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik
createCookie('reklamGelirVisitedPreviously2', 'reklamGelirVisitedPreviously2', 1); }