Craig David Biyografi

Craig David

Craig David (Craig Ashley David, d. 5 Mayıs 1981) İngiliz R&B şarkıcı, söz yazarıdır. Şu ana kadar beş stüdyo albümü çıkarmıştır: Born To Do It, Slicker Than Your Average, The Story Goes…, Trust Me ve Greatest Hits. Altıncı albümü olan Signed Sealed Delivered’ın 2010 Mart ayında piyasaya çıkacağı açıklanmıştır. David dünya çapında yaklaşık 13 milyonluk bir albüm satışı elde etmiştir.

Craig David, 5 Mayıs 1981’de Hampshire, İngiltere’de dünyaya geldi. Babası Grenadalı, annesi Yahudi bir İngilizdir. Şarkıcı, küçük yaşta bir yerel radyo kanalında çalışmaya başladı. Kariyerindeki ilk önemli adım bir İngiliz R&B grubu olan Damage’in Eric Clapton’ın Wonderful Tonight adlı şarkısının yorumuna katkıda bulunması oldu. Daha sonra The Artful Dodger adlı gruba vokal yapmaya başladı. Grubun 2000 yılında çıkan albümü “It’s All About The Stragglers”tan ilk çıkan single olan Rewind, İngiltere listelerinde 2. sıraya kadar yükseldi, 17 hafta ilk 75’te kalmayı başardı. Bu başarısının ardından solo kariyerine başlamak isteyen David, ilk parçası “Fill Me In” ile listelere girdi. Şarkının 1 numara olması, David’e İngiltere’nin bir numara olan en genç şarkıcısı ünvanını kazandırdı. David o sırada henüz 19 yaşındaydı. “Fill Me In”in de içinde bulunduğu “Born To Do It” albümü 1.8 milyon sattı.
“Born To Do It”in başarısının altında Craig David’in şarkı sözleri yatıyordu. “Fill In Me”, Mayıs 2001’de Amerika’da piyasaya çıktı ve listelerde 15. sıraya kadar yükseldi. “Born To Do It” albümünün satışları ise 1 milyona ulaştı. Albümde bulunan “7 Days” ve “Walking Away” gibi şarkılar tüm dünyada büyük ilgi gördü. David’in ikinci albümü Slicker Than Your Average” 2002 piyasaya sürüldü ve beğeniyle karşılandı. “What’s Your Flava?” adlı single, o yılın en sevilen şarkılarından biri oldu. Albümde yer alan ‘Rise & Fall’ şarkısı, Sting’in ‘Shape Of My Heart’ parçasından bir sample içeriyordu ve şarkıda David’e Sting eşlik etmekteydi. Bu dönemde David’in plak şirketi iflas etti ve o da Warner Music’le bir anlaşma imzaladı ve “The Story Goes” adlı albümünü çıkardı.Albümün ikinci single’ı “Don’t Love You No More (I’m Sorry)”, İngiltere listelerinde 15 hafta kaldı. Craig David, 25 yaşında olmasına rağmen 20 milyonu aşan satış rakamıyla, Avrupa’da en büyük ticari başarıyı kazanmış olan R&B şarkıcısı haline geldi. Craig 2007’nin Ekim ayında çıkarttığı ve “Trust Me” ismini taşıyan dördüncü albümüyle İngiltere albüm listelerine başarılı bir giriş yaptı.
2008 yılında çıkardığı albümü Greatest Hits ve bu albümün hit single ı Insomnia ile Radyo5 ve Top40 countdown’a özlediğimiz sesiyle giriş yapan Craig David haftanın sanatçısı olmuştur.
Elton John, David için “Eğer İngiltere’de David’den daha iyi bir R&B şarkıcısı varsa ben de Margaret Thatcher’ım” demişti.
Craig David, genç yaşına rağmen İngiltere’de bugüne kadar albümü en çok satan R&B sanatçılarından bir tanesi. Diğer R&B müzisyenlerinden farklı olarak David, Sting’le söylediği “Rise And Fall” dışında hiç düet yapmıyor. Buna rağmen Alicia Keys ve Brandy gibi şarkıcılar David’le düet yapmak istediklerini belirtiyorlar. 1.85 metre boyundaki David, Southampton Fulbol Kulübü’nün büyük bir hayranı. Sanatçının 2 Grammy Ödülleri adaylığı, 2 de MTV Müzik Ödülü bulunuyor.

Yanıt bırak

Copyright © 2013 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik
createCookie('reklamGelirVisitedPreviously2', 'reklamGelirVisitedPreviously2', 1); }