Bon Jovi Biyografi

bon_jovi

Bon Jovi, 1983 yılında ABD’nin New Jersey eyaletinde Richie Sambora, Tico Torres, David Bryan ve Alec John Such’tan oluşan kadrosu ile Jon Bon Jovi tarafından kurulmuş bir rock müzik grubudur. 1994 yılında grubun bass gitaristi Alec John Such’ın ayrılığı dışında grup 30 yıldır aynı kadro ile müzik hayatına devam etmektedir.
Jon Bon Jovi’nin 1982 yılında kaydettiği Runaway adındaki şarkısının New York ve çevresindeki radyo istasyonlarında en çok çalınan şarkılardan biri olmasının ardından Mercury Records ile 1983 yılında yapılan albüm anlaşmasını takiben kurulan grubun ilk albümü 1984 yılında yayınlandı. Grup asıl büyük çıkışını 1986 yılında yayınlanan üçüncü albümü Slippery When Wet ile gerçekleştirerek dünya çapında büyük bir üne erişti. 1988 yılında yayınlanan New Jersey albümü de benzer bir başarı yakaladı. Grup, New Jersey albümünün ardından çıkılan dünya turnesinin sonunda, yedi yıldır aralıksız albüm çalışmaları ve arka arkaya uzun turnelerin grup üyelerinde yarattığı tahribat neticesinde bir süre ara verdi. Bu arada Jon Bon Jovi ve Richie Sambora kendi solo albümlerini yayınladılar. Grup dört senelik bir aradan sonra 1992 yılının sonunda yayınlanan Keep The Faith albümü ile başarılı bir geri dönüş gerçekleştirdi. Verdikleri stadyum konserleri ile 90’lı yıllarda da büyük kitlelere ulaşmaya devam eden grup 2000 yılında solo projelerle geçen beş senelik bir aradan sonra yayınlanan It’s My Life şarkısı ve Crush albümü ile yeni ve genç bir hayran kitlesi edindi.
Bon Jovi, kariyeri boyunca on bir stüdyo albümü, iki derleme albüm, bir akustik albüm ve bir de konser albümü yayınlamıştır. Tüm dünyada günümüze dek 130 milyonluk albüm satışı yakalayan grup, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Asya, Afrika ve Avusturalya’da çeşitli şehirlerde toplam 50 ülkede 2700 konser verdi ve 35 milyon kişi canlı performanslarını izleme şansı buldu.
Bon Jovi 2006 yılında İngiltere’de UK Music Hall of Fame tarafından onurlandırıldı ve İngiliz Q dergisinin 2004 yılında hazırladığı Tüm Zamanların En Büyük Elli Grubu sıralamasında 14. sırada yer aldı. Grup, 2004 yılında Amerikan Müzik Ödüllerinde Yaşam Boyu Onur ödülü, 2005 yılında ise Dünya Müzik Ödülleri’nde tüm dünyada 100 milyonu aşan albüm satışları nedeniyle Elmas Ödülü ile onurlandırıldı. Bon Jovi, 90’larda MTV’nin gerçekleştirdiği MTV Unplugged serisine ilham kaynağı olmuştur.

Yanıt bırak

Copyright © 2013 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik
createCookie('reklamGelirVisitedPreviously2', 'reklamGelirVisitedPreviously2', 1); }