Asuman Krause Biyografi

Asuman Krause

Asuman Krause Adapazarlı Çerkes anneyle Alman babanın kızı olarak Almanya’da dünyaya geldi. Annesi Almanya’ya ilk giden ve ilk dönenlerdendir. Dayısı tokat atınca annesi gururuna yedirememiş ve öylece gitmiştir. Önce Münih’e sonra Berlin’e gider ve büyük firmalarda çalışır. Safra kesesinden rahasızlanınca hastaneye kaldırılır. Babasıysa o hastanenin ofis bölümünde görevliydi. Annesi Ei, Ei, Ei (ay, ay, ay) (Almanca: yumurta) diye bağırarak babasının dikkatini çekti. Babası annesine yumurta getirir ve böylece bir aşk doğar ve evlenirler. Krause küçük yaştayken ailesi boşanınca. Ablası babasıyla, kendisi annesiyle yaşar. Annesi o sırada Berlin’in en iyi üç restoranından birini işletmektedir. İlkokul 1. sınıftayken Türkiye’ye dönerler. Ankara’daki konsolosluğun okulunda bir yıl okuduktan sonra tekrar Almanya’ya dönerler ve 1993 yılına kadar babasıyla ablası aynı evi paylaşır.
Büyüyünce basketbolcu olmak istiyordu. Almanya Genç Milli Basketbol Takımı’na girdi, Berlin’in en iyi 10 oyuncusu arasındaydı. Basketbol hakemliği yaptı. İlk aşkı Erkek takımın en iyi oyuncusu olan bir basketbolcu bir oğlandı. Onunla teke tek maç yapınca çok mutlu oluyordu. Annesi, Krause 17 yaşındayken ablasıyla onu alıp Türkiye’ye geldi. Bir daha Almanya’ya dönemedi. O sıralarda Türkçe bilmiyordu. Annesi önce Ankara TED’e götürdü ama Krause’yi almadılar. İzmir Özel Türk Koleji’ne de önüne konan gazeteyi okuyamadığı için kabul edilmedi. Bodrum Lisesi’ne girdi. Böylece okula öncelik verdi ve eskisi kadar basketbol oynayamadı. Hakemlik yapmak istedi ama yaşı tutmuyordu.
Liseyi bitince annesi Alanya’ya yerleşti. Krause teyzesiyle Ankara’da yaşamaya karar verdikten sonra Alman havayolu şirketi Aero Lloyd’a girdi. Orada bilet kesmeyle işe başladı, sonra üç kişilik ofiste raporları yazdı. Süpervizörlük yaptı.
Babası Ateisttir. Bir yaz gecesi teyzesi Sübhaneke duası okumayı öğretti. Sonra Kuran kursu’na da gönderdi ve kendiliğinden Müslüman oldu. Kendisini daha çok Türk hissettiğini bir röportajında belirtti.
Krause Almanca, Türkçe, İngilizce ve Fransızca biliyor.

Yanıt bırak

Copyright © 2013 Muzik Rehber · Tüm hakları saklıdır · Tasarım Müzik
createCookie('reklamGelirVisitedPreviously2', 'reklamGelirVisitedPreviously2', 1); }